Jak na organizm działa płyn Lugola

plyn lugola

Płyn Lugola to preparat, który w naszym kraju kojarzy się głównie z katastrofą elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986. Był wtedy podawany dzieciom, jak i dorosłym, jako forma prewencji przed skażeniem radioaktywnym. Geneza powstania tego preparatu sięga jednak znacznie wcześniejszych lat. Co zawiera i jak oddziałuje na organizm płyn Lugola opisujemy poniżej.

Płyn Lugola został wynaleziony przez francuskiego medyka, Jeana Lugola już w 1829 roku. Składa się głównie z wody destylowanej (97 proc.), a także jodku potasu (2 proc.) oraz jodu (1 proc). Zastosowanie roztworu może być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Należy jednak pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Po katastrofie nuklearnej płynu Lugola użyto, by zapobiec skażeniu tarczycy (podejrzewano, że może ona wyłapywać z opadów promieniotwórczych radioaktywny izotop jodu). Płyn miał więc dostarczyć tak dużej dawki jodu, by żadne inne izotopy tego pierwiastka nie mogły być wchłonięte. Lata później przyznano, iż był to ryzykowny krok z uwagi na to, że zbyt duża dawka mogła zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy.

Płyn Lugola wykazuje działanie bakteriobójcze. W formie okładów odkaża skórę, również przy drobnych skaleczeniach. Roztworem o znacznie niższym stężeniu można również płukać gardło. Co ważne, płyn musi mieć postać spożywczą by można go stosować w schorzeniach tarczycy (takich jak autoimmunologiczne choroby, zaburzenia hormonalne etc.). Roztwór można też zastosować jako element przygotowania do zabiegu wycięcia całej tarczycy bądź jej fragmentu (przy nadczynności tego gruczołu). Płyn Lugola ma zastosowanie w diagnostyce – podaje się go na kilka dni przed badaniem scyntygraficznym, a także przy badaniach na obecność skrobi. Każdorazowo stężenie musi być maksymalnie niskie.

W aptekach można znaleźć płyn Lugola – jest on przeznaczony jedynie do użytku wewnętrznego (nieoczyszczony może wywołać zaburzenia gastryczne). Jeśli chcemy stosować płyn wewnętrznie konieczne jest uzyskanie recepty od lekarza. Przeciwwskazaniem do użytkowania tego specyfiku pozostają: nadwrażliwość na jod, gruźlica, ciąża oraz okres laktacji. Przekraczanie dopuszczalnych dawek może prowadzić do nadczynności tarczycy.

plyn lugola

Płynu Lugola nie należy podawać (w jakiejkolwiek formie) osobom z nadwrażliwością na jod, chorym na gruźlicę płuc lub nadczynność tarczycy, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Zewnętrznie okłady czy przemywanie w przypadku reakcji uczuleniowej mogą spowodować m.in. podrażnienia i obrzęki błon śluzowych, nadżerki, wrzody, zapalenie skóry czy świąd. Warto zatem każdorazowo skonsultować chęć rozpoczęcia takiej terapii ze specjalistą.

Dodaj komentarz