Oto skuteczny sposób na załagodzenie objawów AZS

Bez względu na to, w jakim wieku się objawi – atopowe zapalenie skóry jest nieuleczalne, ale chorobę tę można kontrolować. Uniwersalne lekarstwo nie istnieje. Terapia AZS powinna koncentrować się na zmniejszeniu objawów do minimum. Najlepiej w taki sposób, by nie były widoczne, ani odczuwalne wcale. I być może część atopików powie, że to niemożliwe. Pozostali zapewne wiedzą już, że w walce ze świądem i podrażnieniami pomagają dobre kosmetyki na AZS.

Niezbadane przyczyny

AZS co prawda bezpośrednio nie zagraża życiu, ale może prowadzić do wycofania, depresji i fobii społecznych. Skóra dotknięta tą chorobą bowiem po pierwsze swędzi non stop, a po drugie – najczęściej nie wygląda także estetycznie. W ostrej fazie AZS może wystąpić wysypka w postaci swędzących grudek i pęcherzyków, nierzadko z ropnymi krostami. Na twarzy, dłoniach, dekolcie, w intymnych miejscach.

Problem w tym, że wciąż nie do końca wiadomo, co powoduje wystąpienie AZS, a co za tym idzie – nie ma skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby puścić problemy ze skórą w niepamięć. Dziś naukowcy skłaniają się ku stwierdzeniu, że atopia występuje w przypadku genetycznego uszkodzenia filagryny, czyli jednego z białek warstwy rogowej naskórka. Wskutek tego, z naskórka ubywają dobroczynne ceramidy, a skóra staje się osłabiona.

Łagodzenie objawów AZS

Wtedy to może dać o sobie znać pełne spektrum objawów AZS. Od zaczerwienionych płatów skóry, nadżerki i pęcherzyki, świąd, suchość, tzw. rybie łuski, skłonność do podrażnień, biały dermografizm. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku dostępne są produkty, które pomagają skutecznie łagodzić te dolegliwości. To m.in. kremy, które w składzie mają:

  • olej mineralny, trójgliceryd kaprylowy, masło shea, glikol kaprylowy, mirystynian mirystylu, stearynian glicerolu – emolienty, których działanie polega na tworzeniu warstw okluzyjnych umożliwiających utrzymanie bariery ochronnej skóry, a ponadto także i uzupełnianiu ceramidów;
  • olej Inca Inchi – substancja, która na najwyższy poziom wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych;
  • alantoina – substancja łagodząca podrażnienia;
  • fenylopropanol o właściwościach bakteriobójczych;
  • wszelkiego rodzaju substancje nawilżające. To m.in. mleczan amonu, poliaktylan sodu, hialuronian sodu, hydroksyetylomocznik, glikol metylopropanowy.

Idealnie jest, gdy produkty zawierają wszystkie lub większość tych składników. Warto więc sprawdzić działanie np. kremu Eloderm. O opinię warto także spytać lekarza prowadzącego terapię.

Dodaj komentarz