Pęknięte naczynko w oku – najczęstsze przyczyny

pekniete naczynko w oku

Pęknięte naczynko w oku to inaczej wylew podspojówkowy. Często budzi niepokój, przez co pacjenci zgłaszają się do poradni okulistycznych. W większości przypadków schorzenie to nie wymaga leczenia i jest określone wyłącznie jako chwilowy problem kosmetyczny. Do całkowitego wchłonięcia potrzeba 10-14 dni.

Pęknięte naczynko w oku – najczęstsze przyczyny:

  • Zmęczenie

Cały dzień pracowałeś przed ekranem komputera, w klimatyzowanym biurze, a może w zadymionym pomieszczeniu? Wieczorem zaobserwowałeś popękane naczynka krwionośne? Najprawdopodobniej powstały w wyniku przemęczenia. Warto udać się na nocny odpoczynek. Najprawdopodobniej rano, nie będzie po nich śladu.

  • Kruchość naczyń krwionośnych

Dostrzegasz często drobne pajączki, które powstają nie tylko w oku, ale również na całym ciele? Być może ściany Twoich naczyń krwionośnych nie są wystarczająco elastyczne. Idealnym sposobem na poprawę ich kondycji jest regularne zażywanie witaminy C. Jeśli problem mimo to, będzie się nadal pojawiał, należy udać się do lekarza.

  • Uraz w okolicy oczodołu

Tak niewiele potrzeba, by uszkodzić naczynka krwionośne w oku. Wystarczy – często nieświadome – drażnienie czy tarcie w okolicy oczodołu.

  • Noszenie soczewek kontaktowych

Problem związany z popękanymi naczynkami pojawił się równolegle z rozpoczęciem noszenia soczewek kontaktowych? Niewykluczone, że są one nieprawidłowo dobrane, użytkowane lub zbyt długo noszone.

  • Reakcja na leki

Niektóre leki przeciwzapalne, mogą powodować powstawanie licznych krwawień.

pekniete naczynko w oku

  • Choroby

Podczas nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy, naczynia krwionośne są szczególnie narażone na pęknięcia. Mogą one świadczyć o nieprawidłowo leczonej chorobie i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Dodaj komentarz