Pierwsza ciąża: jak przygotować się do porodu

Odpowiednie przygotowanie się do pierwszego porodu pozwoli przyszłej mamie z większym spokojem i świadomością podejść do nowej sytuacji, w jakiej się znalazła. Zmniejszy to stres, gdy rozpocznie się akcja porodowa.

Szkoła dla przyszłych mam

Z placówek dla przyszłych mam lub portali internetowych, takich jak szkoła rodzenia Medme, kobieta może dowiedzieć się, jak przygotować się psychicznie i fizycznie na poród. Warto oglądać filmy instruktażowe, znajdujące się np. na stronach internetowych szkół rodzenia, gdzie położne i lekarze tłumaczą jakie są najbardziej dogodne pozycje porodowe i techniki oddychania. Te podstawowe czynności ułatwiają poród, skracają jego czas oraz pomagają złagodzić ból. Ćwiczyć można w domu samodzielnie lub poprosić położną albo lekarza o wskazówki.

Pierwsze objawy porodu: obniżenie macicy, skurcze, odpłynięcie wód płodowych

Pierwszym symptomem porodu jest obniżenie się dna macicy. Brzuch delikatnie przesunie się w dół, a kobieta poczuje ulgę w oddychaniu. O bliskim rozwiązaniu świadczą skurcze. Pierwsze z nich mogą pojawić się około 20. tygodnia ciąży. Są to, tak zwane skurcze „przepowiadające” o nieregularnym i lekkim charakterze. Zwykle ustępują po kilku głębokich wdechach i rozluźnieniu się. Im bliżej porodu, tym skurcze będą silniejsze. Jeżeli dochodzi do nich regularnie, co 10 minut i mają zdecydowane natężenie, jest to znak, że trzeba jechać do szpitala. Część porodów rozpoczyna się odpłynięciem wód płodowych, wtedy również niezwłocznie należy udać się na porodówkę.

Plan porodu ułożony podczas wizyty u ginekologa

W czasie jednej z ostatnich wizyt ginekologicznych, czyli około 8 miesiąca ciąży, wraz z lekarzem warto przygotować plan porodu. Jest to scenariusz wydarzeń planowanych, jak i nieplanowanych w czasie akcji porodowej, zawierający np. zabiegi, ingerencje medyczne, badania czy opis kolejnych etapów porodu.

Jak przygotować się do wizyty w szpitalu

Torbę do szpitala najlepiej przygotować kilka tygodni przez planowanym terminem porodu. Najważniejsze w wyprawce przyszłej mamy są: karta ciąży, badania wykonywane w ostatnim czasie, dowód osobisty oraz koszula do porodu. Najlepiej, by strój był rozpinany od góry – ułatwi to karmienie piersią, które można zacząć już kilka minut po urodzeniu dziecka. Ponadto dobrze jest zabrać ze sobą szlafrok, kapcie oraz kosmetyki do higieny osobistej.

Czy warto bać się bólu w czasie porodu

Ból w czasie porodu pojawia się zawsze, ale można go złagodzić. Przed porodem warto porozmawiać z lekarzem o formach znieczulenia. Do zmniejszania bólu stosuje się między innymi leki przeciwbólowe, znieczulenie miejscowe krocza oraz gaz wziewny.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Poród naturalny jest najbardziej bezpieczny dla kobiety, ale czasami budowa ciała nie pozwala na jego przeprowadzenie. Lekarz może wtedy zadecydować o cesarskim cięciu. Taką decyzję może też podjąć na wskutek powikłań w czasie próby urodzenia dziecka naturalnie.

Dodaj komentarz