Pierwsza pomoc dla niemowlaka

pierwsza pomoc u niemowlaka

Przyjście dziecka na świat to ogromna radość dla rodziców. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dziecko wymaga pierwszej pomocy. Jak należy się wówczas zachować? Co trzeba zrobić? Ten temat jest niezwykle ważny – nie lekceważ go!

Nie ulega wątpliwości fakt, że wykonanie pierwszej pomocy własnemu dziecku jest szczególnie trudne. Niełatwo bowiem zachować spokój w takiej sytuacji. Wiążę się to z ogromnym stresem, często nieunikniona jest także panika.

Warto pamiętać, że jeśli nadejdzie taka potrzeba, nie należy zastanawiać się nad udzieleniem pierwszej pomocy. Lepiej wykonać resuscytację niż nie robić nic. Prawdopodobieństwo zrobienia krzywdy jest niewielkie, a można uratować życie dziecku.

Pierwsza pomoc dla niemowlaka

Co jeśli nie potrafię udzielać pierwszej pomocy?

Mimo wszystko podejmij działanie! Jest to o wiele bardziej rozsądne niż bezczynność i czekanie na cud. Najlepiej zapamiętaj, w jaki sposób wykonuje się resuscytację u niemowląt.

Czym właściwie jest resuscytacja?

Jest to działanie, podczas którego dążymy do przywrócenia akcji serca i samodzielnego oddychania.

Jak należy ją wykonać?

 • Podczas różnego rodzaju wypadków zdarza się, że u poszkodowanego niemowlaka dochodzi do pojawienia się krwi. W takiej sytuacji jeśli masz możliwość – ubierz rękawiczki.
 • Sprawdź czy dziecko straciło przytomność. Jeśli nie reaguje na wszelkie bodźce (mówienie, dotykanie), prawdopodobnie doszło do utraty przytomności.
 • Oceń kolor skóry maluszka. Jeśli dziecko jest blade lub sine, prawdopodobnie doszło do problemów oddechowych lub krążeniowych.
 • Jeśli masz pewność, że niemowlę nie doznało urazu kręgosłupa szyjnego, odchyl jego głowę do tyłu w celu sprawdzenia czy w ustach dziecka nie ma ciała obcego. Jeśli natomiast wiesz o urazie kręgosłupa, odchyl jego żuchwę.
 • Przysuń policzek do ust dziecka oraz patrz czy porusza się klatka piersiowa. W ten prosty sposób ocenisz czy niemowlę oddycha.
 • Sprawdź tętno dziecka. U niemowląt sprawdza się je na wewnętrznej stronie ramienia.

Jeśli stwierdzisz, że dziecko nie oddycha lub jego oddech jest płytki lub nieprawidłowy oraz nie wyczułeś tętna, ale jest słabsze niż 60 uderzeń na minutę, koniecznie wezwij pomoc (numer alarmowy 112 lub pogotowie – 999) oraz rozpocznij resuscytację.Pierwsza pomoc dla niemowlaka

 • Znajdź punkt połączenia żeber niemowlęcia. Uciskać należy nieco powyżej tego punktu (mniej więcej na wysokości sutków).
 • Uciskaj w tym miejscu dwoma palcami – środkowym i serdecznym.
 • Obejmij swoimi ustami nos i usta niemowlęcia i wdychaj powietrze tak, by uniosła się klatka piersiowa.
 • Należy wykonywać 2 wdechy oraz 15 uciśnięć.
 • Pamiętaj, że serduszko niemowląt bije znacznie szybciej niż u dorosłych. Staraj się zatem wykonywać masaż serca tak, by uzyskać ilość około 100 uciśnięć na minutę.
 • Jeśli masz tyle siły, ratuj dziecko aż do przyjazdu karetki.

Nieco inaczej wygląda pierwsza pomoc dla niemowlaka, który się zakrztusił. Należy wówczas jak najszybciej wezwać pomoc (numer alarmowy 112 lub pogotowie ratunkowe – 999). Sprawdź czy w ustach dziecka nie znajduje się ciało obce, które może wpływać na utrudnienie oddychania. Jeśli w ustach dziecka znajduje się ciało obce, spróbuj wyciągnąć je małym palcem, jeśli się nie uda zrezygnuj – możesz niechcący wepchnąć je jeszcze głębiej co może tylko pogorszyć sytuację.

Jeżeli widzisz, że dziecko ma ogromny problem ze złapaniem oddechu, sinieje i nawet nie jest w stanie płakać, należy mu pomóc!

 • Połóż niemowlę na przed ramieniu, trzymając w dłoni jego brodę.
 • Pięciokrotnie uderzaj dziecko nadgarstkiem drugiej dłoni między łopatkami.
 • Odwróć dziecko i sprawdź czy przyczyna zakrztuszenia została usunięta.
 • Jeśli przedmiot nadal tkwi w ustach dziecka, znajdź punkt połączenia żeber niemowlęcia. Uciskaj pięć razy nieco powyżej tego punktu (mniej więcej na wysokości sutków). Wykonuj to naprzemiennie z uderzaniem dłonią między łopatkami.

Pierwsza pomoc dla niemowlaka nie należy do najłatwiejszych czynności. Nie należy natomiast zastanawiać się nad jej wykonaniem. Możesz bowiem uratować życie swojego dziecka!

Jak wygląda pierwsza pomoc dla niemowlaka w sytuacji dziecko nie oddycha? Sprawdźcie poniżej:

2 Comment

 1. matkapolka says: Odpowiedz

  Mnie pierwszej pomocy dla Maluszka uczyli na szkole rodzenia, dlatego jak macie możliwość – korzystajcie z takich szkół!

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Podasz na miary na tę szkołę? Może komuś się przyda 🙂

Dodaj komentarz