Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Pierwsze dni w domu z noworodkiem są niezwykle trudne. Młodzi rodzice muszą bowiem nabrać ogromnej wprawy przy opiece nad dzieckiem. Należy nauczyć się wówczas karmienia, przewijania czy kąpania maluszka. O czym należy wiedzieć po wyjściu ze szpitala z noworodkiem?

Pierwsze dni, a nawet długie tygodnie w domu z noworodkiem są bardzo trudne, tym bardziej jeśli jest to pierwsze dziecko rodziców. Wszystko zaczyna się od poznawania siebie nawzajem. Minie sporo czasu aż rozpoznasz dlaczego dziecko płacze i czego aktualnie potrzebuje. Z tygodnia na tydzień będzie na szczęście o wiele łatwiej.

Często kobiety, które właśnie urodziły dziecko borykają się z uciążliwymi wahaniami nastroju. Jednocześnie ogromnie cieszą się z nowej sytuacji i płaczą przez lęk i uczucie bezradności. Boisz się czy dziecko nagle przestanie oddychać, wiec dniami i nocami przesiadujesz koło łóżeczka czując następnego dnia wielkie niewyspanie i brak sił. Zadajesz sobie pytania czy dziecko aby nie śpi za długo, a karmiąc dziecko boisz się zakrztuszenia lub tego, że dziecko zjadło za mało. Pamiętaj, że noworodek śpi bardzo dużo. Zasypia i budzi się wtedy kiedy chce – Ty nie masz na to wpływu. O jedzenie również nie należy się martwić – je tyle, na ile ma ochotę. Po kilku tygodniach sama się o tym przekonasz.

Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Pierwsze dni w domu z noworodkiem – wskazówki

Pamiętaj, że nie jesteś z tym sama. Choć młody tata nie może karmić piersią, to z pewnością chętnie pomoże przy kąpaniu, przewijaniu i pielęgnacji maluszka. Daj mu szansę, choć czasem dla młodej mamy jest to bardzo trudne.

Masz problemy z laktacją? To jest dość powszechny problem. Nie rezygnuj natomiast z przystawiania do piersi. Podczas kilku najbliższych dni wszystko powinno się samo unormować. Jeśli zaś masz nawał mleczny – bolesne piersi i temperaturę około 38 stopni, koniecznie rób sobie chłodne okłady, przystawiaj dziecko, a nadmiar mleka ściągaj do momentu odczucia ulgi.

Oczekuj wizyty położnej, która na kilku dni po urodzeniu dziecka odwiedza rodziców i dziecko. Jeśli masz do niej jakieś pytania – nie krępuj się. To osoba, która ma ogromne doświadczenie w kontakcie z noworodkiem i z pewnością chętnie udzieli Ci wszelkiej niezbędnej pomocy.

Noworodka należy przewijać bardzo często. Ma ono bowiem niezwykle delikatną i cienką skórę, skłonną do odparzeń i zmian skórnych.Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Dbaj o pępuszek dziecka do czasu zagojenia się. Staraj się, by pieluszka go nie uciskała i przemywaj go 2 razy dziennie octeniseptem.

W dzień wyjścia ze szpitala wykąp dziecko, dbając o odpowiednią temperaturę wody i pomieszczenia. Początkowo możesz owinąć dziecko w pieluszkę tetrową, co pozwoli dziecku oswoić się z wodą. Buźkę dziecka przemyj wilgotnymi płatkami kosmetycznymi.

Pierwsze dni w domu z noworodkiem i opieka nad nim jest dość trudna, lecz z biegiem nabrania wprawy, staje się to coraz łatwiejsze i szybsze. Daj sobie pomóc, przecież nie musisz zostać sama w tej nowej sytuacji. Jeśli tylko to możliwe – odpoczywaj. Opieka nad noworodkiem pochłania bowiem mnóstwo energii.

Dodaj komentarz