Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu wiążą się z ogromnym stresem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Czy istnieje możliwość zminimalizowania strachu przed tym ważnym wydarzeniem? Co jest najważniejsze w tej sytuacji?

Zostawienie dziecka w przedszkolu na wiele godzin z całkowicie obcymi ludźmi to ogromny stres. Rodzice bowiem nie wiedzą jak dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji, bo co jeśli będzie nieszczęśliwe lub co gorsza – stanie mu się jakaś krzywda? Wiele myśli pojawia się wówczas w głowach matek i ojców, mimo że pobyt dziecka w przedszkolu jest w sumie całkiem naturalną sytuacją.

Dziecko podczas rozpoczęcia swojej przygody z przedszkolem również jest bardzo zestresowane. Nie wie bowiem jak się zachowywać w stosunku do wychowawcy i rówieśników. Często wiąże się to z całkowicie innym trybem dnia, nowymi zabawkami i innym jedzeniem. Proces adaptacji może trwać nawet kilka tygodni, nie należy się jednak zniechęcać. Przyjdzie czas, że dziecko z przyjemnością będzie uczęszczało do przedszkola, a podczas weekendu będziecie wspólnie odliczać godziny aż w końcu spotka się z kolegami i koleżankami.

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są szczególnie trudne, ponieważ dziecko bywa wtedy płaczliwe, apatyczne i boi się nowej sytuacji. Pamiętaj, by wtedy mówić mu o swojej miłości, tłumacz jak wygląda pobyt w przedszkolu i właściwie dlaczego go tam zostawiasz. Zapewnij, że o konkretnej godzinie wrócisz po niego. Nigdy nie zapominaj o pożegnaniu się z dzieckiem przed wyjściem.

pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Istotne informacje dla rodziców świeżo upieczonego przedszkolaka

  • Zaufaj personelowi przedszkola. Są to wykwalifikowani ludzie, którzy mają ogromną wiedzę i doświadczenie w opiece nad dziećmi.
  • Wprowadź nowy schemat dnia, który pomoże dziecku wdrożyć potrzebę przebywania w przedszkolu.
  • Odprowadź dziecko wyłącznie do szatni – nie wchodź z nim na salę pomimo rozmaitych próśb i nalegań.
  • Odbieraj dziecko zawsze o tej godzinie, o której się z nim umówiłaś.
  • Nie unikaj tematu przedszkola. Pytaj dziecko o wrażenia po dniu tam spędzonym. Rozmawiaj z nim na temat rówieśników i wychowawcy.
  • Nie strasz dziecka przedszkolem!
  • Wspieraj dziecko i okaż zrozumienie.
  • Mów pozytywnie o przedszkolu. Dziecko musi wiedzieć, że to całkowicie normalna sytuacja.
  • Nie poddawaj się! Przyjdzie czas, że dziecko oswoi się z tą sytuacją.
  • Ucz dziecko samodzielności. Przyzwyczajaj do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycia rąk i zębów, ubierania się i rozbierania, a nawet utrzymywania porządku.

Najczęściej najgorszy jest pierwszy miesiąc. Po tym czasie dziecko z dumą opowiada o swoich dniach spędzonych w przedszkolu, o przyjaźniach i miłych chwilach. Ten najtrudniejszy czas należy przetrwać, później jest już tylko lepiej.

Dodaj komentarz