Planowanie ciąży – cykl miesiączkowy

cykl miesiaczkowy

Kiedy wraz z partnerem podjęłaś decyzję o poczęciu dziecka, powinnaś wiedzieć kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę. Najlepszym sposobem jest obserwacja cyklu miesiączkowego. Wówczas, znając czas swoich dni płodnych, będzie duża szansa, że dojdzie do zapłodnienia.

Pierwszy dzień cyklu liczymy w dniu, kiedy pojawia się miesiączka, natomiast ostatni w dniu jej rozpoczęcia w kolejnym miesiącu. Cykl menstruacyjny trwa najczęściej od 28 do 35 dni. Sama miesiączka powinna trwać od 2 do 7 dni, a jej nasilenie jest kwestią indywidualną każdej kobiety.

Cykl miesiączkowy – fazy

  • Faza miesiączkowa – rozpoczyna się wraz z momentem pojawienia się krwawienia miesiączkowego i trwa od 2 do 7 dni. W tym czasie poziom estrogenu, progesteronu i hormonów przysadkowych jest niski. Zajście w ciążę wówczas jest prawie niemożliwe.
  • Faza folikularna – to czas między 7 a 13 dniem cyklu miesiączkowego. Progesteron i lutropina (hormon przysadkowy) utrzymują się na tym samym poziomie, zaś ilość estrogenów wzrasta. Folikulotropina (również hormon przysadkowy) wydziela się pulsacyjne. W tym czasie można zajść w ciążę.
  • Faza owulacyjna – przy założeniu, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, faza owulacyjna pojawia się w 14. dniu cyklu. Progesteron oraz hormony przysadki gwałtownie wzrastają. Z pęcherzyka jajnikowego uwalnia się komórka jajowa. W tym czasie jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
  • Faza lutealna – to czas między 15 a 28 dniem cyklu menstruacyjnego. Poziom progesteronu i estrogenu wciąż jest wysoki – zmniejsza się tuż przed miesiączką. W tym czasie nadal można zajść w ciążę.

W jaki sposób można rozpoznać dni płodne?cykl miesiaczkowy

  • Śluz jest wówczas wyjątkowo mokry, ciągliwy oraz przejrzysty niczym białko jajka.
  • Stopniowo wzrasta temperatura ciała, która utrzymuje się do końca cyklu miesiączkowego.
  • Można wykorzystać apteczny test owulacyjny, który potwierdzi nasze obserwacje.

Planując ciążę warto obserwować swój cykl miesiączkowy, ponieważ można dostrzec także pewne nieprawidłowości. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem-ginekologiem, który znajdzie przyczynę problemu.

Z punktu medycznego najlepszy czas na zajście w ciążę jest między 25 a 30 rokiem życia kobiety. W wieku 25 lat bowiem płodność kobiety jest w fazie szczytu, natomiast po 30 roku życia stopniowo spada. Nie należy więc odkładać decyzji o dziecku do ostatniego możliwego momentu. W późniejszym czasie wzrasta także ryzyko problemów z zajściem i donoszeniem ciąży, a także wystąpienia rozmaitych wad rozwojowych oraz chorób u dziecka.

Jeśli para nie planuje ciąży to nie powinna opierać się wyłącznie na cyklu menstruacyjnym. Niezbędne jest wówczas stosowanie także dodatkowej metody antykoncepcyjnej, na przykład prezerwatywy lub tabletek.

Dodaj komentarz