Podróże po Europie

W dawnych czasach na wojaże po Europie mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Stanowiły one wyzwanie, zarówno pod względem ekonomicznym, logistycznym, jak i społecznym. Obecnie – dzięki różnorodnym drogom komunikacyjnym świat zyskał miano globalnej wioski, a zagraniczne wyjazdy czy nawet wycieczki na drugą półkulę przestały być zarezerwowane dla elit. Dlaczego warto odkrywać nasz kontynent i co zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast Europy?

Podróże uczą żyć pełnią życia

Podróże są obecnie pasją wielu osób nie bez przyczyny. Łatwiejszy dostęp do transportu to jedno, ale poznawanie nowych miejsc niesie ze sobą także długofalowe korzyści, pozwala zgłębić nie tylko kulturę, ale też nawiązać nowe znajomości, które nierzadko okazują się bezcenne na miejscu. Podróż do stolicy hiszpańskiego regionu, Katalonii może być szczególnie intrygująca. Loty do Barcelony z Polski można zarezerwować nie tylko z Warszawy, ale także z z innych miast, jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Lublin (oraz wielu innych).

Barcelona, stolica kultury i smaku

Co ma do zaoferowania to wspaniałe miasto? Jako forma ucieczki od codziennej monotonii podróż do Barcelony z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę z kilku powodów.

Miejsca

Odkrywanie lokalnych zabytków i pięknych miejsc, tych mniej uczęszczanych przez turystów, jak i głównych atrakcji, do których można zaliczyć m.in. symbol miasta, jakim jest Sagrada Familia. Ta secesyjna perełka autorstwa Antoniego Gaudiego nadal nie została ukończona, mimo to warto uiścić opłatę w wysokości kilkunastu Euro, by móc podziwiać jej monumentalne (mogące pomieścić ponad 5000 osób) wnętrze. Centrum miasta to także magiczna La Rambla – tętniąca życiem aleja łącząca Plac Kataloński oraz port. W Barcelonie na uwagę zasługują także plaże oraz port jachtowy, a prócz tego – wyjątkowy, również zaprojektowany przez Gaudiego park. Guell jest ogrodem, którego główną atrakcję stanowią mozaiki oraz architektoniczne ozdobniki. Podobnie jak Sagrada Familia projekt nie został ukończony. Jeśli interesuje nas bardziej nowoczesna forma sztuki – warto zdecydować się na odwiedziny w Font Magica – fontanny tworzące ten kompleks zostały wybudowane na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku i zachwycają do dzisiaj. Przez plaże i wzgórza można podróżować na wiele sposobów – lokalną atrakcją jest kolejka prowadząca od plaży Barceloneta aż do położonego nieopodal miasta zamku na Wzgórzu Montjuic.

Kuchnia

Niezwykłe doznania kulinarne – ponieważ kuchnia katalońska ma wiele do zaoferowania. Jest ona mieszanką tego, co najlepsze w kuchni śródziemnomorskiej oraz tradycjami gastronomicznymi wywodzącymi się z regionu Pirenejów, można też zaobserwować wpływy włoskie czy francuskie. Owoce morza, długo dojrzewające wędliny, oliwa z oliwek oraz rozmaite grzyby stanowią podstawę tutejszych potraw. Szczególnie warto skosztować Escudelli –  fasolowej zupy z różnych rodzajów mięsa (a właściwie jednogarnkowego wieprzowo – cielęcego, bogatego w ziołowe aromaty, narodowego dania Katalonii), sałatki Escalivada z warzyw pieczonych w… popiele (np. cukinii, papryki, pomidorów czy bakłażanów z dodatkiem oliwy z oliwek), Crema Catalana – znanego na całym świecie deseru robionego z mleka, żółtek, mąki kukurydzianej oraz przyprawianego obficie cynamonem i sokiem z cytryny, podawanego z karmezilowanym cukrem na wierzchu.

Ludzie

Wyjątkowi ludzie, którzy będą nas otaczać. Obok gościnności gospodarzy warto docenić też niezwykłe lokalne tradycje, m.in. hucznie obchodzone święto Sant Jordi (Dzień św. Jerzego przypadający na 23 kwietnia), kiedy to pary wymieniają się prezentami, którymi, jak nakazuje zwyczaj są książki dla mężczyzn oraz róże dla kobiet, Narodowy Dzień Katalonii (11 września) czy La Merce (koniec września), kiedy to tworzone są Castellers, czyli wieże z ludzi. Niezależnie od tego, kiedy zjawimy się w Barcelonie zawsze znajdzie się okazja do świętowania.

Warto pamiętać, że jednym z najwygodniejszych sposobów przemieszczania się są oczywiście loty samolotem, korzystne ceny i komfort mają do zaoferowania m.in. takie linie, jak Sky4Fly. Bogata flota samolotów, profesjonalne załogi oraz niepowtarzalna atmosfera podróży – to wszystko pomaga w pełni przeżyć doświadczenie odkrywania nowych krajów i kultur.

Dodaj komentarz