Popularne serie i zestawy klocków lego

W dobie dominacji rzeczywistości wirtualnej pierwszy kontakt dziecka z komputerem, a w szczególności z grami bywa bardzo wczesny. Warto mieć świadomość zalet, ale i zagrożeń, jakie z tym się wiążą. Kreatywna zabawa wcale nie musi wykorzystywać najnowszych zdobyczy IT. Równie dobrym pomysłem jest wybór znanej na całym świecie zabawki, której początki sięgają lat 30 ubiegłego wieku. Popularne serie i zestawy Lego od wielu lat przyciągają uwagę młodszych, jak i starszych dzieci. W czym tkwi sekret ich powodzenia?

Różnorodność – klucz do sukcesu i rozpoznawalności marki

Klocki Lego, w formie zbliżonej do tej, z jaką mamy styczność dzisiaj, wprowadzono na rynek w 1949 roku. Zestaw klocków – cegiełek łączonych przy pomocy wypustek umożliwiał tworzenie odmiennych kształtów budowli. Z czasem poszerzano asortyment odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynku oraz wymagania dzieci. Modele zyskiwały na stylistyce – zwłaszcza pojazdy, kolejki czy postacie, jak w przypadku Lego City, które wprowadzono na rynek jako Legoland w latach 60 – tych ubiegłego wieku. Współcześnie dla miłośników kreatywnej zabawy dostępne są różne rodzaje zestawów Lego City, obejmujące takie środowiska jak : posterunek policji, straże przybrzeżna i pożarna, dżungla, rozmaite pojazdy – od samolotów po samochody wyścigowe czy dostawcze. Materiałów do kreatywnej zabawy zatem nie brakuje.

Lego od lat są znane jako rozwijające wyobraźnię. Od 1998 roku zabawa nimi zyskała nowy wymiar, kiedy to na półkach sklepowych pojawiły się klocki wyposażone w elektromechaniczne czujniki, które mogły być dzięki jednostce sterującej przeobrażane w automatyczne układy a nawet małe roboty.

Jednakże to nie wszystko – producenci marki regularnie odnoszą się również do najbardziej popularnych trendów popkulturowych. Jednym z przykładów jest seria Lego Star Wars – zestawu oparte na sadze stanowiącej fenomen zarówno wśród młodszych jak i starszych wielbicieli fantasy. Pierwsze statki kosmiczne i inne elementy ujrzały światło dzienne jeszcze w końcu lat 90 – tych XX wieku. Obecnie oferta jest poszerzana systematycznie i zawiera takie elementy, jak: ciężkie maszyny kroczące, ścigacze różnego typu, szturmowce oraz dopasowane figurki i akcesoria.

Jeśli natomiast nasza pociecha z pasją śledzi przygody Ninjago, które goszczą nie tylko na ekranach telewizorów, ale ostatnio również kin, warto kupić zestaw Lego Ninjago. Nazwa marki to właściwie skrót, i z duńskiego oznacza „baw się dobrze” (leg godt). Zestawy z tej serii stanowią kolejny przykład na to, jak uniwersalny jest świat klocków Lego. Drużyna dzielnych ninja walcząca ze złem to tylko tło fabularne dla przemyślanych, ruchomych zestawów do składania, pomocne są również karty do gry Spinjitzu.

Rola Lego w rozwoju dziecka

Klocki Lego mogą być wykorzystywane nie tylko do budowania. Udowodniono, że wspierają one rozwój mowy u dzieci, a najmłodsze z nich łatwo przy pomocy klocków uczyć rozróżniania kształtów czy kolorów, nie wspominając już o doskonaleniu koncentracji czy wspieraniu rozwoju manualnego.

Budując z Lego dziecko uczy się logicznie myśleć. Z wiekiem natomiast – może tworzyć coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Od kiedy w 2009 roku wypuszczono na rynek serię pozwalającą nie tylko na budowanie, ale i programowanie prostych modeli – możliwości edukacyjne, jakie dają produkty marki znacznie się powiększyły. Co ciekawe, zabawa klockami to także świetny sposób na integrację. W miastach organizowane są specjalne warsztaty budowania. Można zatem powiedzieć, że Lego to nie tylko zabawka wpływająca na kreatywność, ale i na rozwój psycho-społeczny dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz