Jak przygotować się do porodu?

ak przygotowac sie do porodu

Poród jest niewątpliwie i pięknym, ale również stresującym wydarzeniem. Jest jednak wiele kwestii, o których nie należy zapomnieć przed urodzeniem dziecka. Jak zatem należy się przygotować do porodu?

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Lekarz ginekolog potwierdził ciążę? To najwyższy czas, by zacząć ze zdwojoną siłą dbać o siebie. Niezwykle ważna jest dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu, wszelkich używek i leków. Nie jesteś bowiem już odpowiedzialna tylko za siebie, ale również za dziecko, które nosisz pod sercem.

jak przygotowac sie do porodu

Porady „okołoporodowe”

 • Około 32 tygodnia ciąży spakuj torbę do szpitala. Dzięki temu będziesz miała pewność, że o niczym nie zapomniałaś, co na pewno wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie.
 • Zapisz się do szkoły rodzenia. Pomoże Ci ona przygotować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie do tego ważnego wydarzenia, jakim jest przyjście na świat Twojego dziecka.
 • Nie możesz zapomnieć o zdrowej diecie. Pamiętaj, że odżywiasz także swoje dziecko. Postaraj się zatem, aby Twoja dieta była bogata w owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i białko.
 • Wysypiaj się! Śpij co noc około 8-10 godzin. Jeśli czujesz taką potrzebę, zrób sobie także drzemkę w ciągu dnia. Sen będzie miał pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.
 • Staraj się dużo spacerować, a jeśli lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań – ćwicz. Dzięki aktywności fizycznej pojawiają się endorfiny – hormony szczęścia oraz skutecznie dotlenisz swój organizm.
 • Pamiętaj, by nie palić papierosów, nie pić alkoholu oraz unikać wszelkich lekarstw, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój Twojej ciąży. To przecież niezwykle ważne!

Jak przygotowac sie do porodu 1

Co do samego porodu…

Poród za pasem, a Ty czujesz że jeszcze o czym zapomniałaś. Przecież jest jeszcze tyle kwestii do przemyślenia, tyle decyzji do podjęcia. Najwyższy czas, aby pomyśleć o tym, jak przygotować się do porodu!

 • Zastanów się czy chcesz być na sali porodowej wyłącznie w obecności personelu medycznego czy może wolałabyś żeby towarzyszył Ci Twój partner.
 • Wybierz szpital – jeśli jesteś pierworódką zasięgnij opinię wśród znajomych matek, poczytaj opinie w Internecie. Poród jest niezwykle ważny, więc istotne by przebiegał w przyjemnej atmosferze wśród doskonałych specjalistów.
 • Odwiedź wybrany przez Ciebie szpital, obejrzyj salę. Zapoznaj się z trasą prowadzącą do szpitala.
 • A może zastanawiasz się nad porodem w wodzie? Poczytaj o tym sposobie przyjścia na świat maluszka, znajdź miejsce w którym wykonywane są tego typu porody. Porozmawiaj z lekarzem czy nie widzi ku niemu żadnych przeciwwskazań.
 • Zasięgnij informacji na temat leków, które możesz przyjąć podczas porodu. Nie wiesz jak cała akcja będzie przebiegać i czy masz wysoki próg bólu. Warto więc wiedzieć z czego możesz skorzystać.
 • Skontaktuj się z położną. Pomoże Ci to bowiem się uspokoić. Masz jakieś wątpliwości co do porodu? Ona z pewnością je rozwieje.
 • Znajoma powiedziała, że poród to straszne wydarzenie – niesamowicie bolesne, kilkunastogodzinne i stresujące. Nie słuchaj tego! Każdy poród jest inny. Może okazać się więc, że Twój poród będzie krótki, a bóle będą przypominać miesiączkowe.
 • Rozmawiaj z dzieckiem. Mimo, że nie będzie go jeszcze na świecie, pozwoli się to Wam uspokoić.
 • Pamiętaj, ze poród ma być pięknym wydarzeniem – przecież wtedy na świat przyjdzie Twoje dziecko! Poród jest całkowicie naturalny i nie myśl o nim w kategoriach czegoś okropnego.
 • Przygotowałaś już pokoik dla dziecka? Nie zapomnij o wyprawce- śpioszki, pieluszki, środki pielęgnujące- to tylko kilka niezbędnych rzeczy.

Już teraz wiesz, jak przygotować się do porodu! Jeśli wszystko dokładnie przemyślisz i podejmiesz najważniejsze decyzje dotyczące porodu, z pewnością będziesz już do niego w pełni przygotowana. Pozostaje Ci w spokoju poczekać na ten piękny dzień – niebawem będziesz cieszyć się obecnością swojego Maluszka.

2 Comment

 1. aniela says: Odpowiedz

  Przygotowania przygotowaniami, a zawsze wychodzi tak samo. Do porodu nie da się przygotować w 100%. Pozdrawiam Mamusie i Tatusiów 🙂

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   No w 100% się przygotować nie da, ale dzięki kilku wskazówkom na pewno jest łatwiej 🙂

Dodaj komentarz