Poród w wodzie – co należy o nim wiedzieć

porod w wodzie

Poród w wodzie z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Jedni nie wiedzą, że istnieje taka forma, inni zaś wolą tradycyjne metody lub po prostu nie stać ich na poród w wodzie. Gdzie w naszym kraju można urodzić w wodzie? Jak to przebiega?

Poród w wodzie jest niezwykle komfortowy dla matki, bowiem nie odczuwa ona tak dużego bólu porodowego. Ponadto woda relaksuje kobietę, poprawia przepływ krwi oraz reguluje ciśnienie. Dzięki takiemu porodowi odnotowuje się także mniej urazów krocza, kobieta traci mniej krwi, a połóg trwa znacznie krócej.

Jednak nie tylko matka czerpie korzyści z takiego porodu. Woda daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zna to środowisko. Poród w wodzie jest ponadto znacznie krótszy i minimalizuje wszelkie bodźce, które często zwiększają stres u malucha. Wszelkie emocje matki wpływają na dziecko. Dzięki temu, że kobieta jest spokojniejsza i bardziej zrelaksowana, jej maluszek również czuje się znacznie lepiej.

porod w wodzie

Jak przebiega poród w wodzie?

Kobieta rodząca znajduje się w wannie z wodą, której temperatura sięga 36 – 37 st. C, a poziom to około 60 cm. Aparat KTG nieprzerwanie monitoruje tętno dziecka. Kobieta w pierwszym etapie nie powinna być w wodzie dłużej niż 30 minut, po czym musi zrobić sobie półgodzinną przerwę. Przed samym wyjściem dziecka na świat, kobieta najczęściej opuszcza wannę, ponieważ chłodniejsza temperatura wpływa na odruch wypierania maluszka.

Czy poród w wodzie jest kosztowny?

Poród w wodzie ma mnóstwo zalet, jest jednak dość drogi. W placówce państwowej kosztuje około 400 zł, natomiast w prywatnych klinikach nawet kilka tysięcy złotych.

Przeciwwskazania do porodu w wodzie:

  • niewyrażenie zgody przez lekarza ze względu na stan zdrowia matki,
  • niedonoszona ciąża,
  • zaburzenia tętna dziecka,
  • nieprawidłowy przebieg porodu,
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka.

Dodaj komentarz