Jaki jest prawidłowy wskaźnik BMI dla dzieci? Co robić i do kogo się zgłosić, gdy wynik niepokoi?

Wydaje ci się, że Twoje dziecko za szybko przybiera na wadze? Masz wrażenie, że jest dużo cięższe niż rówieśnicy? Choć każde dziecko rośnie we własnym tempie i przybiera na wadze w sposób indywidualny, tej kwestii nie można bagatelizować. Tym bardziej, że otyłość wśród najmłodszej części społeczeństwa jest coraz powszechniejszym problemem. Sprawdź, do kogo zgłosić się po pomoc.

Otyłość u niemowląt to duży problem. Otyłość raczej nie dotyka dzieci karmionych wyłącznie piersią, lecz przede wszystkim niemowlęta, które – z różnych powodów – nie mogły otrzymywać mleka matki. Zwykle dochodzi do samoczynnego chudnięcia po ukończeniu 2. roku życia z uwagi na zwiększoną aktywność ruchową dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to regułą. Należy więc bacznie obserwować swoją pociechę i w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z pediatrą.

Otyłość u niemowląt to efekt przekarmiania?

Zgodnie z szacunkami, masa ciała warunkowana jest przez geny mniej więcej w 30%, natomiast w 70% przez środowisko. To, co jemy i jak jemy, odgrywa znaczącą rolę już na etapie niemowlęcym. Żywienie dzieci powinno być dopasowane do ich potrzeb – zarówno pod względem jakości jak i ilości posiłków. Zbyt duże porcje lub brak kontroli nad ilością przyjmowanego przez dziecko pożywienia to początek kształtowania niewłaściwych nawyków żywieniowych. Dziecko przyzwyczajone do dużej ilości żywności nie będzie umiało samo kontrolować apetytu i jeść tyle, ile faktycznie potrzebuje.

Zacznij od określenia BMI

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik pozwalający określić stosunek masy ciała do wzrostu. BMI dla dzieci jest interpretowane nieco inaczej w porównaniu ze wskaźnikiem dla dorosłych – do określenia norm potrzebne są siatki centylowe dla dziewcząt i siatki centylowe dla chłopców. Dlatego nie można porównywać wartości uzyskanych dla dziecka do wartości dla osób powyżej 18 roku życia. Warto przy tym mieć świadomość, że interpretowanie BMI dla dzieci zależne jest od płci i wieku, podczas gdy BMI dorosłych jest wyliczane niezależnie od tych parametrów.  Co więcej, wskaźnik można obliczyć wyłącznie w przypadku dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Chcąc obliczyć BMI dla dzieci, wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora. Wpisując w formularzu płeć i wiek oraz podając wzrost (w m) i masę ciała (w kg), narzędzie wskaże wynik i automatycznie go zinterpretuje pokazując centyl, na którym mieści się BMI Twojego dziecka.

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy wskaźnik BMI dla dzieci? Użyj kalkulatora BMI

Interpretacja wyników wg. WHO wygląda następująco:

Niedobór masy ciała < 5 centyla (wg. siatek centylowych Instytutu Matki i Dziecka – IMiD –  niedobór masy ciała rozpoznaje się poniżej 3 centyla dla BMI)Prawidłowa masa ciała 5-85 centyl

Nadwaga 85 – 95 centyl

Otyłość > 95 centyla (wg. siatek centylowych IMiD otyłość rozpoznaje się powyżej 97 centyla dla BMI)

Każdy wynik należy skonsultować z pediatrą, który zaleci sposób dalszego postępowania.

Twoje dziecko waży za dużo? Sprawdź, co robić

Jeśli wskaźnik BMI dla dzieci okaże się w przypadku Twojej pociechy zbyt wysoki, nie możesz czekać z założonymi rękami. W pierwszej kolejności udaj się do pediatry, który z pewnością skieruje Cię do poradni dietetycznej. Twoim dzieckiem zajmie się specjalista, który na podstawie wywiadu i oceny jadłospisu rozpozna przyczynę nadmiernego przybierania na wadze. Następnie przedstawi swoje zalecenia, dzięki którym będziecie mogli wprowadzić konieczne modyfikacje żywieniowe , które doprowadzą do utraty zbędnych kilogramów

Pamiętaj, że wizyta u dietetyka jest kluczowym elementem walki z nadmierną masą ciała. Chodzi bowiem nie tylko o redukcję zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim o nauczenie dziecka zasad związanych z racjonalnym odżywianiem. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych na lepsze dziecko przestanie nadmiernie przybierać na wadze, zachowując zdrowie teraz i w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz