Przyczyny niepłodności u mężczyzn

przyczyny nieplodnosci u mezczyzn

Niepłodność jest problemem, który w dużej mierze dotyczy mężczyzn. Płci męskiej bardzo trudno przyjąć jest fakt, że w obecnej chwili nie mogą mieć dzieci. Często też nie chcą podejmować leczenia, nawet gdy są poinformowani o możliwości poczęcia maleństwa po leczeniu. Na niepłodność można mieć wpływ-  najważniejsze by zdiagnozować problem. Jakie są zatem przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Przyczyn niepłodności u mężczyzn może być wiele. Najczęściej są to problemy z nasieniem oraz wszelkie urazy narządów płciowych. Badanie przyczyn niepłodności u mężczyzn jest znacznie prostsze i tańsze niż w przypadku kobiet, więc tym bardziej nie powinny być one bagatelizowane.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Zła jakość plemnikówprzyczyny nieplodnosci u mezczyzn

Aby zbadać jakość plemników, należy zbadać nasienie. Badanie polega na oddaniu próbki spermy po trzydniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Jej prawidłowa ilość to od 2 do 5 mililitrów, gdzie na każdy mililitr powinno przypadać 20 – 300 milionów plemników, spośród których przynajmniej 30% powinno mieć prawidłową budowę, a minimum 40% odpowiednią ruchliwość. Badanie należy wykonać dwukrotnie w odstępie czasu około 2-3 miesięcy.

Nieprawidłowy tryb życia

Na niepłodność może składać się mnóstwo czynników, na przykład: niezdrowe i nieprawidłowo zbilansowane posiłki, nadmierny stres, używki (alkohol, papierosy, narkotyki), absolutny brak aktywności fizycznej, a także przyjmowanie niektórych leków.

Żylaki powrózka nasiennego

Jest to bardzo często występująca choroba, która systematycznie pogarsza jakość plemników. Ma więc bezpośredni wpływ na powstawanie niepłodności u mężczyzn.

Wytrysk wsteczny

Tę nieprawidłowość powoduje niewłaściwe funkcjonowanie zwieracza pęcherza moczowego. U zdrowego mężczyzny sperma podczas wytrysku powinna wydostać się na zewnątrz, w tym jednak przypadku nasienie cofa się do pęcherza. Może to być więc przyczyna niepłodności.

przyczyny nieplodnosci u mezczyznHypogonadyzm

Jest to zaburzenie związane z niedoborem hormonu GnRH, który ma bezpośredni wpływ na uwalnianie hormonów przysadki. Przez ich niewielkie stężenie dochodzi do obniżenia  poziomu testosteronu oraz ulega zmniejszeniu wytwarzanie plemników.

Niewydolność przysadki mózgowej

Rozmaite choroby przysadki mózgowej powodują często niedobór gonadotropin, co może być przyczyną niepłodności.

Zapalenie gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych

To schorzenie jest dla mężczyzn dość uciążliwe, ponieważ może uniemożliwić odbywanie stosunków płciowych. Obniża także zdolność plemników do zapłodnienia.

Niepłodność u mężczyzn jest dość powszechna, lecz należy pamiętać, że można często na nią wpłynąć. Zmiana trybu życia, brak stresu, a czasem wdrożenie leczenia może spowodować, że mężczyzna będzie mógł cieszyć się ojcostwem. Nie można się poddawać, dopóki nie mówimy o bezpłodności, szanse są naprawdę duże.

4 Comment

 1. Olo says: Odpowiedz

  Papieroski, papieroski! Oto główna przyczyna problemów z nasieniem!

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Niestety, nie tylko czynne palenie powoduje problemy z nasieniem. Przebywanie w towarzystwie osób, które właśnie palą też nie niesie za sobą nic pozytywnego w tej kwestii.

 2. Anna says: Odpowiedz

  Żylaki powrózka nasiennego – to dziś bardzo częsty problem powodujący niepłodność. Dlatego warto sprawdzać jądra naszych mężczyzn, zanim będzie za późno…

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Profilaktyka przede wszystkim!

Dodaj komentarz