Rodzinne gry planszowe

rodzinne gry planszowe

Prawidłowy rozwój dziecka zależy od wielu czynników. Poza tymi natury genetycznej niezwykle ważny jest proces wychowania oraz socjalizacji. Idea nauki przez zabawę wciąż jest popularna – stanowi ona bardzo słuszny koncept. Prócz tego warto pamiętać, by dziecko spędzało czas w naszym towarzystwie jak najczęściej. Te dwa aspekty łatwo połączyć dzięki rodzinnym grom planszowym.

Do niedawna nie były one tak popularne z uwagi na dominację świata wirtualnego, jednak obecnie wróciły do łask. Na rynku pojawiają się coraz to nowe modele dedykowane dzieciom w różnym wieku. Rodzinne gry planszowe to znakomity sposób na ćwiczenie koncentracji, logicznego myślenia, refleksu, ale też podstawowych społecznie akceptowalnych zachowań.

Walory edukacyjne oraz rozwijające wyobraźnię rodzinnych gier planszowych nie są oczywiście ich jedynymi atutami. Równie istotna jest możliwość spędzenia czasu z pociechą, zainteresowania jej czymś nowym. Nie sposób również ukryć, iż gry mogą stanowić świetną rozrywkę dla wszystkich członków ogniska domowego, będąc przy tym alternatywą dla telewizji, gier komputerowych czy innych rozrywek na ogół nie jednoczących w taki sposób. Różnorodność „planszówek” może przyprawić o zawrót głowy. Od najprostszych, nastawionych bardziej na rozwój umiejętności manualnych, jak Jenga, bierki i inne po bardziej skomplikowane, uczące wiedzy na temat świata bądź strategiczne. Alternatywę mogą stanowić także gry klasyczne, znane już od stuleci, jak warcaby czy młynek. Wiele zależy jednak od tego, jak duża jest nasza rodzina, ale też jakie są zainteresowania malucha.

rodzinne gry planszowe

Ciekawostką jest fakt, iż wiele gier może mieć formę dedykowaną zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przedziały cenowe są niezwykle różnorodne, od kilkunastu do kilkuset złotych. Warto zwrócić przy tym uwagę, czy dana gra faktycznie będzie nam służyć przez pewien okres czasu, czy okaże się wystarczająco absorbująca i rozwijająca. Istotne są jasne zasady, na jakich ma się opierać zabawa, ale jednocześnie warto wybierać taką formułę, którą można dowolnie modyfikować.

Dodaj komentarz