Różnica wieku między rodzeństwem

Roznica wieku miedzy rodzenstwem

Model rodziny wielodzietnej powoli wraca do łask. Kolejne dziecko to jednak nie tylko dodatkowy obowiązek oraz radość. To również konieczność wprowadzenia w domu zasad…dyplomacji. Szczególnie, jeżeli różnica wieku między rodzeństwem występuje, i wcale nie jest najmniejsza. Szczęśliwie, konflikt między najbliższymi można zażegnać, o ile tylko jako rodzice będziemy postępować dojrzale. Co robić w przypadku konkretnej różnicy wieku między rodzeństwem?

Jeżeli nasze pociechy dzieli niewiele lat, a więc od roku do trzech, dużo łatwiej im się zrozumieć. Znajdują się w podobnej fazie rozwoju, co więcej – mogą się od siebie uczyć. Niestety – konflikty i rywalizacja w zakresie zabiegania o uwagę rodziców także są na porządku dziennym. Trudno temu zaradzić, dlatego też trzeba się odwoływać do licznych technik pedagogicznych. Większa o kilka lat różnica to jeszcze większe wyzwanie. Dziecko w wieku przedszkolnym i starsze ma już większą autoświadomość i obawia się utraty względów u rodziców. Tutaj znacznie istotniejsza jest komunikacja z nim. Często na akceptacje należy dać dziecku o wiele więcej czasu, niż początkowo zakładaliśmy. Różnica wieku sięgająca powyżej 10 lat także wiąże się z problemami. Teoretycznie pierworodna pociecha nie ma nic wspólnego z nowym potomkiem, może go lekceważyć, traktować jak intruza, ale też pomagać w opiece.

To, jaki scenariusz stanie się udziałem naszej rodziny zależy głównie od procesów wychowawczych, a dopiero na dalszym planie od charakteru starszego dziecka.

Roznica wieku miedzy rodzenstwem

Poza różnicą wieku między rodzeństwem ważne jest też to, które z nich pojawiło się na świecie pierwsze. Perspektywa rodziców często pozbawiona jest obiektywizmu – dopiero po latach zauważają, iż jedno z dzieci faworyzowali. Dzieje się tak dlatego, że wdrażają w życie zasadę „po równo”, tymczasem większą wagę powinni przykładać po konkretnych potrzeb dzieci. Rozwijają się one równolegle, niemniej jednak każde znajduje się już w innej fazie rozwoju i przejawia odmienne zainteresowania czy umiejętności. Biorąc to pod uwagę z pewnością można ułatwić proces wychowawczy, a dla dzieci stworzyć zgodny i ciepły dom.

Dodaj komentarz