Różyczka w ciąży

rozyczka

Różyczka jest wirusową chorobą zakaźną, która nie dotyczy wyłącznie dzieci. Zdarza się, że dotyka także osób dorosłych, a także – niestety – kobiet w ciąży. Zwykle nie stanowi zagrożenia, lecz może być poważnym niebezpieczeństwem głównie dla poczętych dzieci. Czym właściwie jest i dlaczego różyczka w ciąży może być tak niebezpieczna?

Różyczka jest to choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Jej okres inkubacji trwa nawet 3 tygodnie. W Polsce szczepienie przeciw różyczce jest obowiązkowe i należy przyjąć pierwszą dawkę w 13-14 miesiącu życia, a kolejną w wieku 10 lat. Powikłaniami po zachorowaniu na różyczkę mogą być: małopłytkowość, zapalenie stawów, zapalenie mózgu. Z racji, że wirus ten jest szczególnie niebezpieczny w czasie ciąży, zaleca się by szczególnie dziewczynki zostały zaszczepione.

Objawy różyczki

  • Silne bóle głowy.
  • Wysoka gorączka (nawet 39 stopni).
  • Znaczne powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.
  • Charakterystyczna wysypka.

Przebyta różyczka a ciąża

Różyczka przebyta w dzieciństwie daje odporność na tego wirusa. Jeśli jednak kobieta planująca ciążę nigdy na nią nie chorowała, powinna koniecznie się zaszczepić (szczepienia nie należy wykonywać w czasie ciąży!). Jeśli jednak nie jest zwolenniczką szczepień, musi unikać kontaktu z osobami chorymi. Wirus ten, jest szczególnie niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to narządy dziecka dopiero się kształtują. Zakażona kobieta przenosi wówczas wirusa do organizmu swojego maleństwa. Mogą wtedy wystąpić poważne wady u dziecka, takie jak:rozyczka w ciazy

  • Choroby oczu – zaćma, jaskra.
  • Choroby uszu – upośledzenie narządu słuchu, głuchota.
  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – upośledzenie umysłowe, wodogłowie.
  • Deformacje kostne.
  • Uszkodzenia serca.
  • Uszkodzenia wątroby.

Zachorowanie na różyczkę w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może w żaden sposób nie wpłynąć na powstanie jakichkolwiek wad rozwojowych u dziecka.

Zdarza się, że kobieta planująca ciążę nie jest pewna czy wcześniej chorowała na różyczkę. Powinna więc wykonać niedrogie badanie, którego zadaniem jest wykrycie obecności przeciwciał IgG, dzięki którym wszystko będzie jasne.

Różyczka w ciąży – profilaktyka

Niestety nie istnieją leki przeciwko różyczce, natomiast można ją leczyć objawowo – podaje się wówczas środki przeciwgorączkowe. Najlepiej, by osoba zarażona, okres choroby spędziła w domu, by nie zarazić innych.

Jeśli więc planujesz ciążę, koniecznie dowiedz się czy przechodziłaś w dzieciństwie różyczkę. Jeżeli nigdy na nią nie chorowałaś to powinnaś się zaszczepić na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. To bardzo istotne, ponieważ złapanie tego wirusa w trakcie ciąży może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje. Nie należy bagatelizować żadnej choroby w ciąży, a w szczególności tej pozornie łagodnej – różyczki. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, więc należy dołożyć wszelkich starań, by w żaden sposób mu nie zagrozić.

Dodaj komentarz