Skala Apgar – wszystko, co trzeba wiedzieć

 Proszę bardzo, oto Pani śliczne i zdrowe dziecko. 10 punktów w skali Apgar, a jeśli by się dało, to dalibyśmy mu nawet więcej!

To coś, co wszyscy rodzice chcieliby usłyszeć po porodzie od pediatry. Ale… co to właściwie znaczy? Czy dziecko, które dostało poniżej 10 punktów, jest zdrowe?

Co to jest skala Apgar?

Wartością tej skali jest ogólna ocena stanu zdrowia dziecka tuż po urodzeniu. Lekarz neonatolog lub doświadczona pielęgniarka przeprowadzają takie oceny w 1, 3, 5, 8 i 10 minucie życia malucha. Powtarzanie tej oceny pozwala określić czy stan dziecka jest stabilny, czy wymaga interwencji medycznej. Dziecko może maksymalnie otrzymać 10 punktów w skali Apgar. Pod uwagę branych jest pięć czynników.

  • “A” od “appearance skin kolor”, czyli kolor skóry. Lekarz wystawia 0 punktów za sinicę całego ciała. 1 punkt, jeśli tułów jest różowy, a sine są kończyny. 2 punkty gdy różowe jest całe ciało.
  • P” od „pulse”, czyli puls. 0 punktów za niewyczuwalny puls; 1 punkt za puls <100; 2 punkty za puls >200
  • „G” od „grimace”, czyli reakcja na bodźce (np. wprowadzenie do nosa cewnika). 0 punktów za ich brak; 1 punkt za grymas na twarzy; 2 punkty za kaszel lub kichanie
  • „A” od „activity”, czyli napięcie mięśni. 0 punktów za ogólną wiotkość; 1 punkt za obniżone napięcie; 2 pkt za prawidłowe napięcie i samodzielne ruchy
  • „R” od „respiration” oddychanie. 0 punktów za brak oddechu, 1 punkt za wolny i nieregularny oddech, 2 punkty za głośny płacz.

Jak interpretować wyniki Apgar?

Dziecko, które otrzymało 8-10 punktów jest uznawane za zdrowe. Taki maluch głośno krzyczy, przyciąga kończyny do tułowia. Ma różową skórę i regularny oddech. Najczęściej wystawianą przez lekarzy oceną jest 9 w skali Apgar, gdyż w pierwszych minutach życia najczęściej maluch jest lekko zasiniony. Warto pamiętać, że w końcu dziecko po porodzie także będzie zmęczone! Nie ma się więc co martwić jednym punktem mniej.

4-7 punktów w skali Apgar oznaczają, że stan noworodka jest średni. Maluch może wymagać odśluzowania dróg oddechowych, masażu tułowia lub dłoni czy stóp. Jego oddech może być nieregularny. Ocena poniżej 4 oznacza, że dziecko wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Apgar a prognozy zdrowego rozwoju dziecka

Ostatnia ocena jest najważniejsza, jeśli chodzi o rokowania dalszego rozwoju dziecka. Trzeba jednak brać pod uwagę także inne badania. W pierwszych 12 godzinach po porodzie maluch przejdzie szczegółową diagnozę – sprawdzony zostanie jego układ oddechowy i pokarmowy, stawy biodrowe, zewnętrzne narządy płciowe oraz odruchy.

Kolejne badania w szpitalu odbędą się mniej więcej w trzeciej dobie życia. Jeśli stan dziecka jest dobry, to jeszcze tego samego dnia będzie mógł zostać wypisany ze szpitala.

Dodaj komentarz