Skoczek dla dziecka – dlaczego warto go sprawić swojemu Maluszkowi

skoczek dla dziecka

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zachowania sprawności i zdrowia. Warto kształtować pozytywne nawyki już od najmłodszych lat – tym bardziej, że oferta rozmaitych akcesoriów pozwalająca rozwijać sportowe pasje u kilkumiesięcznych, jak i kilkuletnich maluchów, jest niezwykle rozległa.

Skoczek dla dziecka to produkt doskonale znany od wielu lat, niemniej jednak w XXI wieku przebył on swoisty „tunning”. Obecnie na rynku można znaleźć modele różnego typu. Jakie są wady i zalety skoczków oraz kiedy można takowym obdarować malucha?

Możemy wyróżnić m.in. skoczki naścienne, podłogowe (mocowane) jak i opierające się o stojące konstrukcje (wolnostojące). Mogą się odróżniać nie tylko kształtem czy kolorem (popularne są m.in. formy zwierzaków), ale i wyposażeniem. Skoczki są kierowane do odmiennych grup wiekowych – to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w okresie pierwszych 2 – 3 lat, gdy maluchy rosną bardzo szybko. Zaletą modeli przytwierdzanych do powierzchni jest ich wysoka stabilność, trzeba jednak wygospodarować wystarczającą ilość przestrzeni. Dziecko wkłada się do takich skoczków od góry, jest zatem unieruchomione, ale i bezpieczne – to wariant szczególnie polecany dla najmłodszych. Skoczki podłogowe z kolei mają konstrukcję przypominającą konia na biegunach (aczkolwiek bez kółek czy płóz). Ich elastyczność sprawia, że można odbijać się i sprężynować – dzięki temu nasz maluch ćwiczy zarówno mięśnie, jak i zdolność utrzymywania równowagi, przy czym zabawka może być używana nawet przez kilkulatków. Skoczek dla dziecka może mieć też postać zabawki przytwierdzanej do sufitu czy framugi – wtedy bliżej mu jednak do huśtawki.

W kwestii bezpieczeństwa pojawiają się czasem skrajne opinie. Wielu rodziców obawia się skoczków z uwagi na ich niestabilną czasem konstrukcję czy niewystarczającą nośność. Rozwiązaniem jest zakup skoczek dla dzieckazabawki renomowanego producenta, posiadającej niezbędne certyfikaty (a tym samym spełniającej wszystkie normy). To czołowych marek, których skoczek dla dziecka nas nie zawiedzie można zaliczyć m.in. Fisher Price, Mattel, Simba, Tootiny czy polski Świerkosz.

Do licznych zalet, prócz rozwijania motoryki u malucha można oczywiście zaliczyć fakt, iż skoczek świetnie zajmuje czas dziecka. Modele mogą pełnić także funkcję edukacyjną – wiele z nich ma wbudowane interaktywne elementy, grzechotki, podwieszane zabawki etc. Warto sprawdzić, czy wybrany skoczek nie budzi w maluchu dyskomfortu, jeszcze zanim go nabędziemy. Trzeba pamiętać też o ograniczeniach wiekowych. Choć dziecko nie musi umieć chodzić, by korzystać ze skoczka, to jednak wskazane jest, by miało ukończonych co najmniej 8 miesięcy – kluczowa jest tutaj umiejętność siedzenia (dość stabilnego). Skoczek, jaki wybierzemy poza atestami i dodatkowymi funkcjami powinien być odpowiednich rozmiarów.

Dodaj komentarz