Skok rozwojowy u niemowlaka – trudne momenty, z którymi zmagają się rodzice

Skok rozwojowy u niemowlaka jest przejawem rozwoju jego mózgu i układu nerwowego. W pierwszym roku życia dziecka skoków rozwojowych będzie aż siedem. Mogą powodować niepokój, nerwowość i płaczliwość u dziecka. Nie martw się – w tym przypadku negatywne emocje poprzedzają przełomowe momenty w życiu twojego dziecka.

Pierwsze 12 miesięcy życia malucha to okres najbardziej dynamicznego rozwoju psychicznego, jaki kiedykolwiek będzie miał miejsce w życiu człowieka. Zaraz po urodzeniu noworodek wykazuje podstawowe umiejętności, z czasem nabywa nowe. Stymulowanie rozwoju dziecka jest niezwykle ważne.

Skok rozwojowy – dowiedz się więcej w serwisie bebiprogram.pl.

Skok rozwojowy – co to takiego?

Terminem tym określa się przełomowy moment w rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Dzięki tym momentom dziecko coraz sprawniej reaguje na bodźce z otoczenia i uczy się przystosowywania do warunków, które panują wokoło. Chociaż skoki rozwojowe to ważne momenty, poprzedzone są jednak trudnymi chwilami. Zanim dojdzie do skoku rozwojowego, dziecko jest płaczliwe, może mieć trudności z zasypianiem. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że skoki rozwojowe nadejdą w konkretnych momentach życia malucha. Chociaż rozwój dziecka jest indywidualny i nie zawsze przebiega w zgodzie z książkowymi normami, pierwsze 7 skoków rozwojowych w życiu niemowlęcia przypada na następujące tygodnie życia: 5., 7. – 9., 11. – 12., 14. – 19., 22 – 26. i 33. – 37. oraz 41. – 48. Warto wiedzieć, że niemowlę urodzone przed czasem nieco później będzie przechodziło skoki rozwojowe, zaś dziecko urodzone po terminie szybciej przejdzie przez kolejne etapy. Wiedząc, że nadchodzi „ten czas”, będziesz lepiej przegotowana na to, co poprzedza skok rozwojowy – nerwowość i płaczliwość dziecka. Bądź wyrozumiała, przed twoim dzieckiem wiele wyzwań, którym musi podołać.

Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Twoje dziecko każdego dnia zaczyna więcej dostrzegać i rozumieć. Bodźce płynące z zewnątrz są stymulujące dla mózgu i układu nerwowego Twoja rola we wspieraniu rozwoju dziecka jest niezwykle ważna.

W pierwszych tygodniach życia, gdy dochodzi do pierwszego skoku rozwojowego, bądź blisko dziecka. Bardzo stymulująco na niemowlę działa Twój dotyk. Nieocenione są także bodźce zewnętrzne, które będą wspierały rozwój wzroku, słuchu i mowy u dziecka. W kolejnych miesiącach bardzo istotny dla dziecka jest powtarzalny rytm dnia. Zadbaj o to, aby każdego dnia wykonywać określone „rytuały”, jak kąpiel czy zabawa, o tych samych porach w ciągu doby. Taki harmonogram daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad wydarzeniami, które dzieją się w jego życiu.

Twój udział w nauce mowy czy siadania będzie bardzo ważny, gdy nastąpią kolejne skoki rozwojowe. Wspieraj dziecko bawiąc się z nim przedmiotami adekwatnymi do wieku niemowlęcia. Gdy dziecko zacznie samodzielnie siadać czy raczkować, zapewnij mu bezpieczne otoczenie.

Dodaj komentarz