Spokojny sen maleństwa i… rodziców. Co możemy zrobić by dzieci dobrze spały?

Podobnie, jak wśród dorosłych ludzi znajdziemy cały arsenał przeróżnych osobowości, tak samo noworodki i niemowlęta różnią się temperamentem i charakterem. Istnieje grupa dzieci, które w pierwszych miesiącach życia śpią spokojnie i głęboko, natomiast są również i maluchy, które bardzo trudno uśpić. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli maleństwo ma problemy ze snem, nie musi to oznaczać wcale, że jego rodzice popełniają jakiś błąd.

Na początku trzeba podkreślić, że pomiędzy czuwaniem a głębokim snem istnieje aż kilka faz pośrednich. Znany pediatra i autor naukowych publikacji Thomas B. Brazelton wyróżnia bowiem aż sześć stanów – sen głęboki, sen płytki, fazę pośrednią między snem a czuwaniem, aktywne czuwanie połączone z pełnym rozbudzeniem, aktywne czuwanie połączone z rozdrażnieniem i płacz. Niektóre dzieci, by odciąć się od bodźców i ukoić nerwy nie potrzebują wcale usypiania, ponieważ mają swoje własne metody, np. ssą swoje rączki.

Sen w pierwszych dniach życia

By dziecko spało głęboko, potrzebuje spokojnego otoczenia. W pierwszych tygodniach życia maleństwa wyciszają się dzięki poczuciu bliskości rodziców, regularnemu, częstemu karmieniu i łagodnemu kołysaniu. Niemniej jednak nie ma sprawdzonej recepty na usypianie każdego noworodka. By znaleźć złoty środek, trzeba poznać swoje dziecko. Niektóre maluszki uspokajają się, kiedy są ciasno przewiązane kocykiem. Inne natomiast wolą mieć rączki swobodne, tak by w razie potrzeby móc uspokoić się ssaniem piąstki.

Sen noworodka

W pierwszych dniach życia niektóre dzieci śpią niemal cały czas. Niemniej jednak już od trzeciego tygodniach noworodki stają się coraz bardziej aktywne. Mniej więcej w tym okresie u niektórych dzieci pojawia się wieczorne rozdrażnienie. Płacz o tej porze może mieć swoje przyczyny – np. głód lub nadmiar bodźców w ciągu dnia. Warto podkreślić, że kilkuminutowy płacz nie jest niczym groźnym, wręcz przeciwnie – pozwala maleństwu odreagować dzień pełen wrażeń. Jeśli jednak jest on zbyt długi, koniecznie należy pomóc dziecku ukoić jego nerwy. Gdy weźmiemy maleństwo na ręce, przytulimy je i zanucimy mu cicho prostą melodię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że noworodek zaśnie. Pamiętajmy jednak, żeby nie kołysać go zbyt gwałtownie. Czasem jeśli dziecko nie chce spać, warto wziąć je do swojego łózka i położyć się razem z nim. Dzieci w tym okresie życia uspokajają się czując bliskość mamy i taty.

Sen młodszego niemowlaka

Wraz z rozwojem maleństwa wyostrzają się również jego zmysły, co z kolei sprawia, że częściej przerywa się jego sen z powodu bodźców z zewnątrz. Powodem do nocnych pobudek może być także ząbkowanie, które pojawia się w tym okresie. Małe niemowlę w ciągu nocy może jednak przesypiać nawet 10 godzin, z jedną lub dwiema przerwami.
Jeżeli dziecko ma problem z wieczornym zaśnięciem, warto spróbować przesunąć popołudniową drzemkę o godzinę wcześniej, a być może zmęczony malec szybciej uśnie. Natomiast jeżeli dziecko w nocy lekko się przebudzi, możemy spróbować uspokoić je dotykiem dłoni. Kiedy dziecko pozostanie w łóżeczku, ale poczuje naszą obecność, prawdopodobnie nie rozbudzi się, tylko pójdzie spać dalej.

Sen starszego niemowlaka (od 7 mies. do 12 mies.)

Starszy niemowlak jest bardziej sprawny fizycznie. Wiąże się to z tym, że w trakcie nocnych pobudek od razu siada, w konsekwencji czego, trudniej jest mu ponownie zasnąć. Trzeba też podkreślić, że na tym etapie życia dziecka, jego pobudki mogą być częstsze niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Co więcej, starsze niemowlęta zaczynają się buntować i zdarza się, że wieczorem po prostu nie chcą iść spać.

Od 7. miesiąca życia (nie zaszkodzi również wcześniej), warto zacząć czytać malcom przed snem bajki i pokazywać im obrazki. Ponadto dzieci w tym wieku chętnie usypiają przytulając się nie tylko do rodziców, ale również do ulubionej przytulanki lub kocyka. Jeśli pluszak będzie elementem uspokajania w innych stresowych sytuacjach, będzie się dobrze kojarzyć malcowi i odpręży go również przed snem. Dlatego właśnie idealnymi pomysłami na prezent dla noworodka lub niemowlaka są maskotki i niemowlęce kocyki. Ciekawe propozycje rodzice i bliscy maleństwa znajdą np. w sklepie NAME ME, w którym można zamówić nawet kocyk z imieniem dziecka i danymi z jego narodzi, np. datą urodzenia, wagą, wzrostem. Taka spersonalizowana wyprawka niemowlaka może w przyszłości stać się pamiątką z pierwszych miesięcy życia maleństwa. Co więcej, pościele i kocyki dla niemowląt NAME ME ozdobione są czarnymi, wyraźnymi printami, dzięki czemu stymulują rozwój wzroku dzieci.

Prawidłowy, głęboki sen pełni jedną z kluczowych ról w rozwoju noworodków i niemowląt. Wyspane dzieci szybciej się uczą i chętniej chłoną nowe bodźce. Mądra pomoc mamy i taty może pomóc dziecku nauczyć się dobrych nawyków, które sprawią, że jego spokojny sen da mu odpowiednią ilość energii na każdy kolejny dzień pełen wyzwań.

1 Comment

  1. nocnymarek says: Odpowiedz

    zazdroszczę tym rodzicom, których dzieci przesypiają noc z 1 czy dwiema przerwami na karmienie. moj mały budzi się 6-7 razy w nocy

Dodaj komentarz