Sposoby na zatwardzenia u niemowląt

Kiedy rodzi się dziecko, przed rodzicami – oprócz innych wyzwań, stoi jeszcze to, jak karmić malucha, by jego mały brzuszek był zadowolony i powoli przyzwyczajał się do zwykłych pokarmów. Z zaparciem u niemowlaka mamy do czynienia, kiedy wydalanie stolca nie jest regularne – często są to przerwy dłuższe niż trzy dni. Dziecko ma napięty brzuszek, czuje dyskomfort i ból. Nierzadko jest to okupione nieprzespanymi nocami i łzami, nie tylko dziecka.

Jak radzić sobie z zaparciami u niemowlęcia w domowym zaciszu?

 • W sytuacji, gdy niemowlę karmione jest butelką, przyczyną zaparć może być nieprawidłowo dobrane mleko. W tym pomocna będzie rada pediatry, który dobierze mleko modyfikowane najlepsze dla dziecka. W tym celu, przyjrzy się przyrostowi wagi ciała niemowlęcia i dostosowuje odpowiedni skład sztucznego mleka.
 • Można podawać dziecku delikatne herbatki rumiankowe, a także wlać do butelki przegotowaną wodę i taką, w niewielkich ilościach podać niemowlęciu do picia.
 • Maluchowi z bardziej urozmaiconą dietą, do posiłku warto podać łyżkę dobrej jakości oliwy z oliwek, do picia z kolei można sporządzić kompot z suszonych śliwek lub gruszek.
 • Należy zrezygnować z kleików, które zapychają jelita.
 • Dobrym sposobem są także masaże brzuszka, ma to działanie uspokajające, które dodatkowo rozgrzewa organizm i może ułatwić oddawanie stolca.
 • Niemowlę może mieć zbyt mało ruchu, dlatego warto zapewnić mu małymi dawkami trening na macie, można poturlać brzdąca, a i łaskotki dodadzą mu humoru, przy okazji pobudzając jego mały brzuszek.
 • Rodzice mogą też wesprzeć się produktami probiotycznymi dostępnymi w aptece, ale musi być to wcześniej skonsultowane z lekarzem!
 • Nie należy za to podawać niemowlęciu środków przeczyszczających, jego narządy są bowiem zbyt delikatne i małe. Może to spowodować komplikacje, podrażnienia, a nawet uszkodzenia organizmu.
 • Wykluczone jest wkładanie do odbytu termometru, czy robienie lewatyw, może to wyłącznie pogorszyć stan niemowlęcia i podrażnić delikatną błonę, a także doprowadzić do infekcji bakteryjnej, bądź grzybiczej.

Zatwardzenia u niemowlęcia są bolesnym i stresującym doświadczeniem dla dziecka, ale i dla rodziców, którzy, często, w desperacji sięgają po różnorakie (nie zawsze skuteczne) metody leczenia. Ważnie jest, aby w tym trudnym okresie myśleć racjonalnie i być w stałym kontakcie z pediatrą. Należy pamiętać o tym, że niemowlęta karmione naturalnie nie zawsze wypróżniają się codziennie i jest to normalne.

Więcej o tym, jak można poradzić sobie z problemem zaprać tutaj: http://www.osesek.pl/podstawy-zywienia-dziecka/jadlospis-doskonaly/841-zaparcia-u-niemowlat-i-malych-dzieci.html.

2 Comment

 1. ewelina says: Odpowiedz

  z takimi maluszkami trzeba bardzo ostrożnie, jestem za tym żeby każdy najmniejszy problem zgłaszać lekarzowi i stosować zalecane środki jak np dicopeg junior, mam wtedy pewność że są bezpieczne i nie zaszkodzą

 2. nana38 says: Odpowiedz

  Zgadzam się – nie powinno sie lekcewazyc zadnych objawow. Wiem to z wlasnego doswadczenia. gdy nasza Ela miala 6 miesiecy walczylismy z jej zaparciami domowymi sposobami podpowiadanymi przez kochana tesciowa. skonczylo sie na lewatywie ;/ po tej sytuacji zapytalam lekarza o rade i powiedzial wlasnie o dicopeg junior do dzisiaj mam go w apteczce zwlaszcza podczas wyjazdow na wakacje

Dodaj komentarz