Sprawdzone i domowe sposoby na przeziębienie

domowe sposoby na przeziebienie

Przeziębienie, zwłaszcza w okresach nasilonej zachorowalności, jest powszechną dolegliwością. Jego przebieg zależy od ogólnego stanu naszego organizmu. Często w panice sięgamy po syntetyczne środki farmakologiczne, tymczasem w większości wystarczają domowe sposoby na przeziębienie. O tym, jak niwelować poszczególne objawy będące przyczyną dyskomfortu piszemy poniżej.

Walkę z katarem można podjąć dzięki odmiennym metodom. Jednym z nich jest inhalacja. Można ją wykonać nad garnkiem pełnym gorącego naparu ziołowego, na przykład z kwiatów rumianku, lawendy (która dodatkowo ma kojące właściwości). Taką aromaterapię można też przeprowadzać nawet kilka razy dziennie. Dzięki wdychaniu gorącej pary wodnej oraz eterycznych olejków rozszerzane są naczynia krwionośne, wzrasta też produkcja śluzu, a to wszystko skraca okres, w którym męczy nas nieżyt nosa. Jeśli kontakt z gorącymi oparami nie jest dla nas rozwiązaniem kuszącym, można podstawić na zimny kompres – również w tej formie można wykorzystać olejki eteryczne (do nabycia w każdym sklepie zielarskim), na przykład z mięty, eukaliptusa czy rozmarynu. Płukankę do nosa można przygotować także z roztworu soli kuchennej – oczywiście w aptekach istnieją odpowiedniki takich roztworów z gotowym atomizerem – zależy od naszych preferencji – ważne by płukankę stosować co najmniej kilka razy na dobę.

Domowe sposoby na przeziębienie obejmują także zwalczanie kaszlu, zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Klatkę piersiową można nacierać maścią kamforową, ale równie skuteczny jest termofor wypełniony ciepłą wodą. Syropy, które wykonamy samodzielnie mogą się składać np. z zalanych miodem bądź gotowanych aż do redukcji z cukrem warzyw. Najodpowiedniejsze będą drobno posiekana cebula, czosnek lub buraki. Mikstura nie będzie smaczna, ale ułatwi odksztuszanie. Wykorzystać można też korzeń prawoślazu, albo herbatki ziołowe – z czarnego bzu, lipy, dziurawca czy mięty. Ból gardła także zwalczymy przy pomocy płukanek. Mogą być przygotowane na bazie soli, ale też zaparzonych ziół. Szczególnie zaleca się tutaj szałwię, rozmaryn czy rumianek (dodatkowo zioła mają właściwości napotne).

Przeziębienie wiąże się także z dolegliwościami bólowymi. W przypadku migreny problem powinny rozwiązać olejki eteryczne wcierane w skronie, kompresy z gazy czy delikatny masaż. Bóle mięśni i stawów także dobrze jest zwalczać przy pomocy delikatnego masażu z wykorzystaniem maści majerankowej, kamfory.

domowe sposoby na przeziebienie

Jak widać – sposobów na przeziębienie warto poszukać wśród starych, często ludowych metod. Nie zawsze farmaceutyki to jedyne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować umiar. Przy poważniejszych dolegliwościach trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz