Sprzęt do ćwiczeń – w jaki sposób właściwie stymulować rozwój dziecka?

Sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych stanowi wsparcie procesu leczenia nie tylko osób dorosłych (po kontuzjach, operacjach czy chorobie), ale również najmłodszych – również niemowląt. Co wybrać, aby właściwie stymulować rozwój maluchów? Do czego służy piłka sensoryczna i kiedy można jej używać – podpowiadamy.

Sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń to szeroka gama produktów, podzielonych ze względu na przeznaczenie, charakterystykę danej dolegliwości i wymagania stawiane w procesie leczenia i rehabilitacji. Musi jednocześnie wspierać właściwy rozwój i być elementem profilaktyki, nawet w przypadku najmłodszych.

Sprzęt rehabilitacyjny – jak wspierać rozwój dziecka?

Sprzęt do ćwiczeń rehabilitacyjnych stosuje się nie tylko w procesie leczenia i rehabilitacji. W wielu przypadkach może stymulować rozwój i wspierać profilaktykę niektórych schorzeń czy wad postawy, na które narażeni są najmłodsi. W ten właśnie sposób może być wykorzystywana piłka sensoryczna. Dzięki niej, nawet małe dzieci, uczą się rozpoznawać i właściwie reagować na bodźce zewnętrzne. Można ją wprowadzać jako element masażu mięśni malucha, ale też w momencie kiedy zaczyna on raczkować, jako formę ułatwiającą poznawanie otoczenia. Z kolei dla starszych dzieci może stanowić uzupełnienie zabawy.

Piłki wykonane są tak, aby dziecko, dotykając ich, odczuwało bodźce sensoryczne. Posiadają różne kolory, kształty, wielkość oraz dodatkowe kolce lub wypustki. Pobudzają receptory w dłoniach podczas chwytania, ułatwiając prawidłowy rozwój sensoryczny już od pierwszych miesięcy życia. Dodatkowo stymulują układ nerwowy do prawidłowego działania, a także prowokują właściwy odruch chwytania. Są bardzo przydatne w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami sensorycznymi.

Piłka sensoryczna – przykłady wykorzystania

Piłka sensoryczna jest używana do delikatnego masażu dzieci (również niemowląt). Przez delikatne przesuwanie jej po skórze malucha, można pomóc mu w rozluźnieniu mięśni, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko dopiero adaptuje się do warunków zewnętrznych i otoczenia. Często dochodzi u niego do nadmiernego napięcia mięśniowego, co wiąże się z odczuwanym dyskomfortem. Taki masaż, powodując rozluźnienie, relaksuje i ułatwia zasypianie. W momencie kiedy dziecko zaczyna chwytać, piłka wyrabia właściwe nawyki poruszania palcami, tak aby chwyt był mocny i pewny. Co więcej, może służyć jako gryzak, kiedy maluch zaczyna poznawać świat, ale też kiedy rosną mu pierwsze ząbki.

Warto zadbać o zakup produktów najwyższej jakości, sprawdzonych producentów, które dostępne są np. w sklepie medycznym. Zyskujemy pewność, że wykonane zostały z bezpiecznych dla dziecka materiałów i mogą być używane już od pierwszych dni życia.

Dodaj komentarz