Szczepienia obowiązkowe dla dziecka

Szczepienia obowiazkowe

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że ma obowiązek zaszczepić swoje dziecko na niektóre choroby. Nie każdy jednak wie, z jakiego powodu szczepienia obowiązkowe są tak istotne. Pozwolimy Wam zatem zrozumieć, dlaczego warto szczepić dziecko.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest niezwykle częstą chorobą wątroby. Powoduje ją wirus WZW typu B. Dziecko, które zachoruje na tą chorobą jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorować na marskość, niewydolność i raka wątroby w późniejszym wieku.

Polska należy do krajów o średnim ryzyku zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Choroba jednak nie jest wyeliminowana całkowicie. Przenoszona jest przede wszystkim przez krew, czyli największe prawdopodobieństwo zakażenia istnieje podczas rozmaitych zabiegów, pobrań krwi czy zastrzyków. Aktualnie w szpitalach używany jest najczęściej sprzęt jednorazowego użytku, lecz nadal istnieje pewne ryzyko zachorowań, dlatego tak ważne jest szczepienie na WZW typu B.Szczepienia obowiazkowe

Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania właściwie do minimum (około 80-100% szczepionych dzieci nie zachoruje na WZW typu B), a co równie istotne – jest bezpieczne i dobrze tolerowane nawet przez noworodki.

Błonica, tężec, krztusiec, polio

Błonica to niezwykle poważna choroba, która wywoływana jest przez bakterię nazywaną maczugowcem błonicy. Może prowadzić do uszkodzeń serca i nerwów, zapalenia krtani, utrudnienia oddychania, a nawet do uduszenia. Zdarza się, że chore dzieci umierają pomimo włączonego leczenia.

Tężec to ciężka choroba, wywoływana przez bakterię o nazwie laseczka tężca. Można się nią zarazić poprzez zabrudzenia uszkodzonej skóry. Następstwem tej choroby mogą być silne skurcze mięśni, drgawki, uszkodzenia nerwów, a nawet utrata przytomności czy zaburzenia oddychania. Zdarza się, że pomimo rozpoczętego leczenia, chory umiera.

Krztusiec to bardzo poważna choroba wywoływana przez bakterię o nazwie pałeczka krztuśca. Jej objawem jest napadowy kaszel o niezwykle mocnym nasileniu. Nierzadko zdarzają się także wymioty, a u małych dzieci także drgawki  i bezdech. Następstwem krztuśca może być zapalenie płuc, a także uszkodzenie mózgu w wyniku niedotlenienia. Szczepienia obowiązkowe pozwalają uchronić przed powyższymi skutkami tego poważnego schorzenia.

Dzięki bezpiecznym szczepieniom, ryzyko zachorowania na wyżej wymienione choroby jest niewielkie.

Polio jest zakaźną i niezwykle poważną chorobą, wywoływaną przez wirusa polio. Jej następstwem jest niedowład lub paraliż kończyn oraz porażenie mięśni, które odpowiadają za oddychanie i połykanie. Dzięki szczepieniom ochronnym, aktualnie na tę chorobę choruje się bardzo rzadko – to bardzo ważne, ponieważ jej konsekwencją może nieodwracalne porażenie mięśni, a nawet śmierć.

Odra, świnka i różyczka

Szczepienia obowiazkowe

Odra jest to choroba zakaźna, charakteryzująca się wysoką gorączką oraz wysypką na skórze. Do powikłań można zaliczyć zapalenie płuc, choroby mózgu, a nawet śmierć.

Świnka jest to choroba wirusowa, która prowadzi do powstania opuchlizny w okolicy małżowiny usznej, zapalenia ślinianek oraz gorączki. Jej następstwem może być zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych, głuchota, zapalenie trzustki, zapalenie jąder lub jajników, a także zapalenie serca.

Różyczka jest to choroba wywoływana przez wirusa różyczki, której objawy przypominają grypę. Na ciele wówczas pojawia się wysypka. Powikłaniem może być zapalenie stawów lub mózgu.

Ochronne szczepienia obowiązkowe są skuteczną metodą zapobiegania powyższym chorobom.

Dodaj komentarz