Szkarlatyna – objawy, powikłania, leczenie

szkarlatyna

Szkarlatyna to jedna z chorób zakaźnych o ostrym przebiegu. Pojawia się głównie w okresie dzieciństwa, niemniej zapadać mogą na nią również dorośli. W pierwszych dekadach XX wieku częstotliwość zachorowań była bardzo wysoka – szkarlatynę miała nawet 1/4 ogólnej populacji. Obecnie ilość przypadków zmalała do zaledwie jednego procenta. Jak przebiega szkarlatyna oraz jak wygląda profilaktyka i leczenie – opisujemy poniżej.

Szkarlatynę wywołują bakterie paciorkowca grupy A. Do zakażenia może dojść przez kontakt z nosicielem, osobą chorą, ale też osobą po przebytej chorobie – drogą kropelkową, przez błony śluzowe gardła lub przez uszkodzenie naskórka. Okres wylęgania się wirusa przebiega bez symptomów i trwa około 2 – 5 dni. Następnie nagle zaczyna się choroba. Pierwsze objawy szkarlatyny mogą przypominać grypę czy przeziębienie. Pojawia się ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie. W dalszej kolejności dochodzi do wzrostu temperatury ciała (nawet do 39 – 40 stopni), występuje ból brzucha, nudności i wymioty, boli gardło. W jego wnętrzu mogą się pojawiać wybroczyny i zaczerwienienie, powiększone są także migdałki. Podobnie jak przy anginie ropnej pokrywa je biały nalot, natomiast w okolicach węzłów chłonnych szyi występuje bolesny obrzęk.

Najbardziej charakterystycznym objawem pozostaje wysypka – czerwona i drobna, występująca na tułowiu, kończynach – szczególnie w pachwinach, zgięciach nóg i rąk. Na twarzy natomiast występuje rumień zlokalizowany na czole i policzkach. Wykwity u dorosłych mogą się różnić i przypominać alergiczne, wypukłe reakcje skórne. Z czasem skóra zaczyna się łuszczyć z całego ciała.

szkarlatyna

Szkarlatyna musi być leczona antybiotykiem – konieczne jest dobranie dawki oraz rodzaju do wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Terapia trwa na ogół około dwóch tygodni. Bardzo istotnym jest, by została rozpoczęta natychmiast po zdiagnozowaniu, bowiem brak reakcji może prowadzić do pojawienia się takich powikłań jak: zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, stany zapalne nerek oraz stawów, a nawet gorączka reumatyczna, której konsekwencją u dzieci mogą być nabyte wady serca.

Dodaj komentarz