Tycie w czasie ciąży

tycie w czasie ciazy

Wiele kobiet boryka się z nadprogramowymi kilogramami po ciąży. U niektórych tycie w czasie ciąży jest tak intensywne, że po urodzeniu dziecka trudno im dojść do formy. Czy jest sposób, by uniknąć dużego przyrostu masy ciała?

W okresie ciąży powinno się przytyć zdrowo – jest to możliwe. Przecież w tym czasie powinnaś radykalnie zmienić dietę, by spożywać wyłącznie najzdrowsze i najmniej szkodliwe produkty. Jest się bowiem odpowiedzialną nie tylko za swoje zdrowie, ale również jeszcze nienarodzonego dziecka. Rezygnuje się wówczas z wszelkich fast-foodów, słodyczy, napojów gazowanych i słodzonych, niezdrowych tłuszczów, wysoko przetworzonej żywności oraz gotowych dań. Już sama zmiana nawyków żywieniowych powinna rzutować na zdrowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży. Tak jednak nie zawsze się dzieje. Kobiety zbyt często uważają, że podczas ciąży należy jeść za dwoje, a wszelkie (także niezdrowe) zachcianki żywieniowe muszą zostać spełnione.

  • W pierwszym trymestrze ciąży powinno się przytyć niewiele – zaledwie 1-2 kg. W przypadku, gdy ciężarnej dokuczają wymioty, waga może także nieznacznie spaść.tycie w czasie ciazy
  • W drugim trymestrze idealny przyrost wagi to 1,5-2kg, co daje w sumie 5-6kg.
  • W ostatnim, trzecim trymestrze natomiast, powinno się przytyć około 4-6kg.

 

Kobieta, która przed ciążą miała prawidłową wagę powinna więc przytyć 10-14kg. Dla niektórych Pań to z pewnością i tak za dużo. Otóż nie. Na większość kilogramów składa się waga dziecka, łożysko, powiększona macica, płyn owodniowy, większe piersi oraz objętość krwi. Zarówno zbyt niski przyrost wagi, jak i za wysoki stanowi niebezpieczeństwo dla matki i dziecka.

Należy pamiętać, że nawet w ciąży należy być aktywną fizycznie – to pozwoli uniknąć odkładania się zbędnej tkanki tłuszczowej. Wstrzymać się od niej należy wyłącznie, gdy lekarz widzi ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania. Kiedy ciąża przebiega prawidłowo, warto więc dużo spacerować, pływać, a nawet uczęszczać na zajęcia jogi dla ciężarnych.

Dodaj komentarz