Urlop macierzyński w roku 2016

urlop macierzynski

Urlop macierzyński jest to temat niezwykle interesujący dla wszystkich przyszłych Mam. Z roku na rok pojawiają się w tej kwestii zmiany. Jak sytuacja urlopu macierzyńskiego wygląda w roku 2016?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni (14 dla matki, natomiast 6 dla matki lub ojca). Rozpoczyna się tuż po porodzie, choć można z niego skorzystać także na 6 tygodni przed. Zlikwidowany został dodatkowy urlop macierzyński, choć można powiedzieć że tylko został przeniesiony do urlopu rodzicielskiego, którego czas został przedłużony do 32 tygodni. Podsumowując, rodzić będzie mógł spędzić ze swoim dzieckiem łącznie 52 tygodnie.

W przypadku bliźniąt podstawowy urlop macierzyński jest dłuższy – trwa bowiem 31 tygodni, przy 3 dzieci- 33 tygodnie, 4 dzieci- 35 tygodni, 5 dzieci- 37 tygodni. Przy ciąży mnogiej przysługuje również 8 tygodni dodatkowego urlopu.

Kwota zasiłku na urlopie macierzyńskimurlop macierzynski

Przez 26 tygodni rodzic dostanie 100% podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli natomiast po tym czasie zdecydujemy się na urlop rodzicielski, kwota zasiłku będzie wynosiła jedynie 60%.

Jeśli natomiast od razu podejmiemy decyzję, że przez cały rok zostajemy w domu z dzieckiem, kwota zasiłku wyniesie 80% podstawy wymiaru opłacanych składek. Niezbędne będzie wówczas wypełnienie odpowiednich dokumentów.

Urlop rodzicielski można rozbić na 4 części, trwające 8 tygodni każda, jednak muszą przypadać jedna po drugiej. Rodzic, który jest na urlopie rodzicielskim, może pracować na pół etatu u pracodawcy, który udzielił mu urlopu. Jego urlop zostaje zatem wydłużony do maksymalnie 64 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej oraz 68 tygodni po ciąży mnogiej.

Od 2016 roku istnieje także prawo do zasiłku macierzyńskiego przez bezrobotnych, rolników, studentów  oraz osób zatrudnionych na umowę o dzieło. Kwota owego zasiłku wyniesie 1000zł netto.

1 Comment

  1. misia71 says: Odpowiedz

    Żeby iść na urlop trzeba mieć normalną umowę o pracę chyba, a o to ciężko…

Dodaj komentarz