Ustalenie daty poczęcia dziecka

wiek ciazy

Gdy na teście ciążowym pojawiły się dwie kreski oznacza to, że w ostatnim czasie doszło do zapłodnienia. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się zatem, który to już tydzień ciąży. W jaki sposób następuje ustalenie daty poczęcia dziecka? Czy jest ona istotna podczas ustalania wieku ciąży?

Dzień rozpoczęcia ciąży to data poczęcia dziecka, do którego dochodzi wyłącznie podczas owulacji. Kiedy pojawia się więc faza owulacyjna? Wszystko zależy od długości cyklu miesiączkowego, która jest indywidualna dla każdej kobiety. Może to być bowiem 28, a nawet 35 dni.

Aktualnie kobiety obliczają wiek ciąży najczęściej przy pomocy kalkulatorów, które znajdują się w internecie – dają one wysoce prawdopodobny wynik.

Wiek ciąży i wiek zapłodnieniowy różnią się od siebie. Wiek ciąży bowiem ustala lekarz na podstawie daty ostatniej miesiączki. Wpisuje go następnie w kartę ciąży. Okres ciąży powinien trwać 266 dni. Wiek zapłodnieniowy natomiast określa dokładny wiek płodu, liczony od momentu poczęcia. Jest on więc najczęściej o około 2 tygodnie krótszy od wieku ciąży.

wiek ciazy

W pierwszym trymestrze ciąży wykonywane zostaje badanie USG, dzięki któremu lekarz może ustalić moment rozpoczęcia ciąży. Do uzyskanego wyniku dodaje się dwa tygodnie, które upływają od czasu ostatniej miesiączki do owulacji i zapłodnienia. Wiek ciąży podczas badania ultrasonograficznego ustalany jest na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL).

W II i III trymestrze ciąży dzieci rosną w różnym tempie, przez co wiek ciąży ustalany na pierwszym USG może się zmieniać. Nie dają one wówczas tak dokładnego wyniku, bo wielkość dziecka uzależniona jest na przykład od czynników genetycznych.

Kiedy para od dłuższego czasu stara się o dziecko, a cykl miesiączkowy jest dokładnie obserwowany, kobieta wie kiedy miała owulację, więc może w prosty sposób określić termin poczęcia maluszka.

Dodaj komentarz