Wakacje w domu nie muszą być nudne!

wakacje dziecko

Na wakacje czekają z utęsknieniem wszystkie dzieci. Upalne lato to doskonały czas na podróże czy biwakowanie. Niestety z powodu różnych sytuacji wiele osób nie może wysłać swoich pociech na wymarzone kolonie. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Konieczność zorganizowania dzieciom wolnego czasu podczas wakacji wielu osobom sprawia trudności. W rezultacie decydujemy się na łatwy i sprawdzony sposób na zainteresowanie malucha i… włączamy mu telewizor. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nie jest to najlepszy pomysł na spędzanie wolnego czasu, dlatego warto nieco się wysilić i poszukać innych rozwiązań. Jak zorganizować czas dziecku w domu?

Szaleństwo na świeżym powietrzu

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do wychodzenia z domu. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca w ogrodzie, możesz zdecydować się na niewielki basenik, który podczas upałów przyniesie ochłodę. Dobrym rozwiązaniem będą też zabawki ogrodowe dla dzieci – specjalne gry zręcznościowe, namioty czy foremki do wykorzystania w piaskownicy z pewnością zainteresują najmłodszych członków rodziny. Jeśli mieszkasz w bloku, poszukaj placu zabaw. Możesz też sprawdzić, czy w Twoim mieście odbywają się latem jakieś imprezy z atrakcjami skierowanymi dla maluchów. Warto postarać się o aktywny wypoczynek – wycieczka rowerowa, wizyta na basenie czy nawet zwykły spacer to świetny sposób na wspólne chwile w gronie całej rodziny, a dla dzieci duża atrakcja.

Kiedy pogoda zatrzyma Was w domu…

Lato w Polsce bywa kapryśne, a deszczowe dni wcale nie należą do rzadkości. Jeśli nie możecie wyjść z domu, zaplanuj jakąś kreatywną zabawę. Wykonywanie figurek z modeliny lub plasteliny może sprawić prawdziwą frajdę. Możesz też wykorzystać w tym celu masę solną – jest prosta do przygotowania, plastyczna, a po wyschnięciu pomalujecie ją na dowolny kolor. Inne rozwiązanie to np. kolaże wykonane z wykorzystaniem kredek, farb, zebranych wcześniej kwiatów, kawałków materiału, tektury czy kolorowego papieru – ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. W ten sposób możecie stworzyć nie tylko ciekawe obrazki, ale również teatrzyk z figurkami, zamek dla lalek, a nawet pociąg lub rakietę kosmiczną.

Wszystko ma swoje plusy

Mogłoby się wydawać, że wakacje w domu to smutna ostateczność. W rzeczywistości jednak jest to doskonała okazja do spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem. Codzienne obowiązki i praca zawodowa często pochłaniają mnóstwo uwagi, dlatego wspólny spacer na lody, wycieczka za miasto czy gotowanie wbrew pozorom mogą być prawdziwą frajdą zarówno dla Cebie, jak i dla malucha. Podczas wspólnego pikniku, czy chociażby kolorowania lub gry w planszówki, kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, możecie spokojnie porozmawiać, a dziecko na pewno doceni Twoją uwagę i spędzone razem chwile.
Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne – wystarczy poszukać atrakcji przygotowywanych specjalnie z myślą o maluchach i wykazać się odrobiną kreatywności. Wspólne zabawy to najlepszy sposób na wykorzystanie lata w pełni!

Dodaj komentarz