Wakacje w ciąży – jak zaplanować?

wakacje w ciazy

Wakacje to idealny czas, by wyjechać w ulubione miejsce i odrobinę się zrelaksować. Nie należy z nich zrezygnować nawet będąc w ciąży. Jak zatem należy zaplanować wakacje w tym niezwykle ważnym okresie?

Najlepszym okresem ciąży na wakacyjny wyjazd jest pierwszy i drugi trymestr. W trzecim zaś istnieje większe ryzyko porodu oraz bardziej dokuczają dolegliwości ciążowe związane ze spuchniętymi kostkami i ogólnie gorszą formą fizyczną przez duży już brzuszek. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyjazdu, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, który pomoże Ci uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Można jechać właściwie tam, gdzie ma się na to ochotę. Natomiast w przypadku wyjazdu w góry nie zaleca się zdobywania wysokich szczytów, natomiast nad morzem unikaj intensywnego opalania. Wszelkie zwiedzanie i spacery są jak najbardziej wskazane, chyba że lekarz prowadzący widzi jakieś przeciwwskazania. Jedno jest pewne – wakacje w ciąży trzeba starannie zaplanować!

wakacje w ciazy

Jak należy zaplanować wakacje w ciąży?

  • Zorientuj się w jakiej odległości od Twojego hotelu znajduje się szpital oraz jak tam dojechać. Najlepiej wybrać miejsce, w którym będziesz mogła szybko uzyskać niezbędną pomoc medyczną – nigdy nie wiadomo co może się stać.
  • Zastanów się w jakim klimacie chcesz spędzić wakacje. Zarówno zbyt wysoka jak i niska temperatura nie wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie – a przecież na urlopie powinnaś wypocząć i czuć się jak najbardziej komfortowo.
  • Wybierz miejsce, w których panują dobre warunki sanitarne. Kobieta w ciąży jest bowiem bardziej narażona na wszelkie infekcje, ponieważ jej układ odpornościowy jest znacznie obniżony.
  • Jeśli planujesz wyjazd do innych krajów, zorientuj się czy istnieje duże ryzyko zarażenia tamtejszymi chorobami. Jeśli możesz zaszkodzić sobie lub dziecku, najlepiej wybierz inne miejsce. Jeżeli zaś bardzo chcesz tam pojechać, skonsultuj się z lekarzem, który być może zaproponuje Ci bezpieczne szczepionki, które uchronią Cię przed zarażeniem.
  • Wiadomo, że w ciąży szczególnie trzeba dbać o zdrowe i zbilansowane posiłki. Dowiedz się więc jakie jedzenie jest serwowane w wybranym przez Ciebie miejscu i czy ewentualnie mogą zaproponować jakieś zdrowsze zamienniki.
  • Postaraj się wybrać miejsce, do którego samochodem nie będziesz jechała dłużej niż 10 godzin, natomiast samolotem maksymalnie 4. Długie podróże są niezwykle męczące i mogą znacznie pogorszyć Twoje samopoczucie.

wakacje w ciazy

Pamiętaj, że jeżeli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości co do Twojego wyjazdu, zrezygnuj z niego. Jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania, a Twój stan zdrowia nie jest najlepszy, lepiej pozostać w domu i nie ryzykować życia swojego dziecka. Może uda Ci się znaleźć fajne miejsce w okolicy własnego miejsca zamieszkania gdzie mogłabyś się w pełni zrelaksować? Rozejrzyj się, z pewnością znajdziesz coś godnego uwagi.

Dodaj komentarz