To warto wiedzieć o karmieniu mieszanym niemowląt

Wszyscy wiemy, że najlepszą dietą dla noworodków i niemowląt jest mleko mamy. Dostarcza niezbędnych składników odżywczych, innymi słowy codzienną porcję przeciwciał chroniących przed potencjalnymi infekcjami. Warto również pamiętać, że każdy posiłek zapewnia mamie i dziecku najbliższy kontakt i pomaga budować wyjątkową więź. A co jeśli pojawia się konieczność albo potrzeba wprowadzenia butelki i mleka modyfikowanego? Na pewno należy wówczas wziąć pod uwagę połączenie obydwu opcji – karmienie mieszane niemowląt to zdecydowanie lepszy wybór niż całkowita rezygnacja z karmienia piersią.

Dlaczego poleca się karmienie mieszane?

Zgodnie z wytycznymi i zaleceniami lekarskimi karmienie piersią (wyłączne) powinno trwać co najmniej do 6 miesiąca życia. Dopiero wówczas w diecie dzieci żywionych naturalnie rozpoczyna się rozszerzanie diety o nowe pokarmy. Oczywiście jeśli rozwój i zdrowie dziecka nie wymagają podjęcia innych działań. Czasami jednak zdarza się, że maluszek nie przybiera odpowiednio na wadze, co może wynikać zarówno ze zbyt małej ilości pokarmu u mamy, jak i z tego, że dziecko nie chce ssać. To jedna z takich sytuacji, kiedy karmienie mieszane niemowląt może z jednej strony pomóc nadrobić brakującą masę ciała, a także uratować jakże ważne żywienie matczynym mlekiem. Dla wielu mam karmiących piersią wyzwaniem jest również powrót do pracy. Niektórym udaje się przez pewien czas utrzymać żywienie naturalne dzięki odciąganiu pokarmu, niemniej jednak zdarza się, że jest go po prostu coraz mniej. I znów – nie trzeba od razu odstawiać maluszka od piersi, wystarczy uzupełnić dietę o karmienie butelką podczas nieobecności mamy. Dobroczynne mleko mamy będzie jak znalazł na dobry poranek, tuż przed snem i w nocy. W przytoczonym artykule czytamy również, że karmienie mieszane niemowląt to bardzo dobry sposób, aby tata zaangażował się jeszcze bardziej w opiekę nad dzieckiem. Jakby nie patrzeć w przypadku niemowląt karmionych piersią to mamy posiadają monopol na żywienie maleństwa.

Jak i kiedy wprowadzać karmienie mieszane?

Przede wszystkim zawsze warto skonsultować decyzję z pediatrą. Szczególnie, że ewentualne niedobory masy ciała są do wychwycenia podczas wizyty, pomiarów i ważenia. Lekarz nie tylko zasugeruje albo zaleci wprowadzenie karmienia butelką, ale także wskaże które mleko modyfikowane albo specjalną odżywkę podawać dziecku. Pamiętajmy również o tym, że podobnie jak w przypadku innych nowych składników diety, również mleko należy wprowadzać stopniowo, obserwując reakcje. Szczególnie, że zmienia się również sposób podawania pokarmu. Tak naprawdę pojawia się wówczas ryzyko, że maluszek za bardzo „polubi” butelkę, ponieważ jedzenie przez smoczek jest dużo łatwiejsze. Tymczasem ssanie piersi to znakomita gimnastyka dla małej buzi – ćwiczy mięsnie żuchwy, języka, koordynuje odruch łykania, ssania i oddychania, a także wpływa korzystnie na rozwój aparatu mowy. A zatem zaleca się:

 • ostrożne wprowadzanie mleka – małe porcje przez kilka dni, a nawet tygodni,
 • podawanie mleka modyfikowanego ze specjalnych kubeczków, pipetki albo łyżeczki, aby nie zaburzać odruchu ssania,
 • w pierwszej kolejności przystawienie dziecka do piersi, a dopiero potem dokarmienie z butelki.

Istotne znacznie ma także wybór odpowiedniego mleka. Tu pomocny powinien być lekarz opiekujący się niemowlęciem. Należy koniecznie poinformować go o ewentualnych alergiach, nietolerancji pokarmowej. Z reguły jest to przesłanką do zastosowania specjalnych mieszanek mlekozastępczych albo modyfikowanego mleka hypoalergicznego.

Reasumując – należy zapamiętać, że mleko mamy jest niezastąpione i warto jak najdłużej podawać je niemowlęciu. Omawiane karmienie mieszane niemowląt może być zarówno swoistym „kołem ratunkowym” (niedowaga, powrót do pracy), jak również etapem przejściowym podczas odstawiania dziecka od piersi. Wprowadzając do diety mleko modyfikowane należy również bacznie obserwować dziecko, ze szczególnym uwzględnieniem objawów takich jak:

 • biegunki lub zaparcia,
 • bolący brzuszek,
 • kolki,
 • nadmierne ulewanie,
 • odparzone pośladki.

Zagadnienia związane z dietą najmniejszych dzieci mają ogromne znaczenie dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju, dlatego też spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.

Na podstawie: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/piers-i-butelka-w-parze

2 Comment

 1. Wiele mam boi się karmienia mieszanego, ale nie ma czego! Trzeba tylko wszystko robić z głową 🙂

  1. Mama Marysi says: Odpowiedz

   Otóż to! 🙂

Dodaj komentarz