Wiek matki a ryzyko chorób dziecka

wiek matki

Kobiety, które dopiero w późniejszym wieku zaczynają myśleć o macierzyństwie bardzo boją się ewentualnych powikłań. Mówi się bowiem, że wiek matki może wpływać na pojawianie się chorób u dziecka. Czy faktycznie ma to jakiś związek?

W dzisiejszych czasach Polki rodzą dzieci coraz później. Może to mieć związek z rozwojem ich kariery, niestabilną sytuacją finansową lub po prostu z brakiem gotowości na macierzyństwo. Nie ulega wątpliwości, że ciąża w późniejszym czasie ma mnóstwo zalet, ale czy kobiety decydujące się na ten krok są świadome zagrożeń jakie mogą – często nieumyślnie – stworzyć?

Prawdą jest, że warto do 30 roku życia pomyśleć o urodzeniu dziecka, ponieważ późniejszy (przede wszystkim powyżej 35 roku życia) wiek matki może być głównym czynnikiem wpływającym na ryzyko powstawania wad wrodzonych u Maluszka. Nie bez powodu ciąże powyżej 35 roku życia określane są mianem „ciąż wysokiego ryzyka”.

wiek matki

W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia możliwe są trudności zajściem w ciążę. Takie sytuacje mają miejsce znacznie częściej niż u młodszych Pań. Zdarza się jednak, że dzieci kobiet rodzących w późniejszym wieku są obciążone wadami rozwojowymi. Do najczęściej spotykanych należą Zespół Downa, Zespół Edwardsa oraz Zespół Pataua. Zwiększa się także, w tej grupie wiekowej, ryzyko występowania przepuklin mózgowo-rdzeniowych, rozmaitych wad serca i wielu innych. Ich występowanie jest szczególnie widoczne, gdy w najbliższej rodzinie znajdują się osoby z podobnymi schorzeniami. Często można zaobserwować hipotrofię, makrosomię i wcześniactwo u dzieci kobiet powyżej 35 roku życia.

Wraz z wiekiem kobiety wzrasta także ryzyko występowania cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia tętniczego, które bywają dość poważnymi schorzeniami w czasie ciąży.

Każda kobieta będąca w ciąży i mająca powyżej 35 lat oraz ta, u której w najbliższej rodzinie pojawiały się przypadki chorób genetycznych, powinna skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań prenatalnych, które mogą potwierdzić lub wykluczyć występowanie rozmaitych wad genetycznych i rozwojowych. Może wówczas wykonać badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza.

Należy pamiętać, że macierzyństwo powyżej 35 roku życia wygląda przeważnie trochę inaczej. Osoba w tym wieku nie ma bowiem już tyle siły, ile ma dwudziestolatka. W średnim wieku pojawiają się już rozmaite choroby, na przykład nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem, dolegliwości nerek czy nawet zaburzenia hormonalne. Ich leczenie podczas ciąży jest niezwykle ryzykowne, ponieważ większość leków nie powinno się przyjmować w tym czasie. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy więc zdecydować się na dziecko przez 30 rokiem życia. Niesie to ze sobą znacznie mniejsze ryzyko rozmaitych powikłań, a radość z macierzyństwa może być ogromna.

Dodaj komentarz