Witaminy dla kobiet w ciąży – jak wybrać najlepsze?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, gdy konieczne staje się dbanie nie o jedną, ale o dwie osoby. W tym okresie szczególnie ważne jest dostarczanie do swojego organizmu witamin i minerałów, które przyniosą korzyści dziecku w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że nawet najbardziej zróżnicowana dieta nie wystarczy i ważne jest przyjmowanie dodatkowych witamin i suplementacja.

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży wybrać?

W czasie ciąży znacząco zmienia się zapotrzebowanie kobiety na witaminy i minerały. Właśnie dlatego konieczna jest odpowiednia suplementacja. Warto wiedzieć o tym, że dieta zwykle nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania przyszłej mamy i dziecka. Właśnie dlatego konieczny jest zakup specjalnych suplementów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że poważnym zagrożeniem jest niedobór kwasu foliowego, co może powodować wystąpienie u dziecka wad w zakresie serca, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Właśnie dlatego w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży, konieczne jest przyjmowanie kwasu foliowego. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, kobiety w ciąży powinny przyjmować także inne składniki, na przykład jod oraz witaminę D3.

Wskazówki dotyczące składu

Przede wszystkim nie należy się kierować, że im więcej, tym lepiej, i przyjmować wielu różnych suplementów, ponieważ może to działać niekorzystnie. Najlepiej jest więc skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Skład witamin dla kobiet w ciąży powinien zawierać:

 • kwas foliowy – niezbędny czynnik wzrostu i rozwoju, wpływa na prawidłową pracę OUN, chroni DNA płodu; kwas foliowy warto przyjmować już przed zajściem w ciąże, jednak nie w każdym przypadku jest to proste (na przykład jeśli ciąża nie była planowana),
 • jod – ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a niedobór skrajny jodu może doprowadzić do wad układu kostnego lub upośledzenia umysłowego,
 • witamina D3 – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforanowej, jej niedobór grozi wystąpieniem stanu przedrzucawkowego,
 • DHA – ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego oraz wzroku dziecka, kwas ten jest także ważnym materiałem budulcowym dla komórek nerwowych,
 • żelazo – ma szczególne znaczenie od 9 tygodnia ciąży i dodatkowo w przypadku kobiet z anemią.

Dodatkowo zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B, cholinę i selen.

Orthomol Natal – dobry wybór dla przyszłej mamy

Orthomol Natal to preparat polecany kobietom w ciąży, a także tym, które planują niedługo zajść w ciążę. Produkt ten zawiera specjalnie dobrane witaminy, minerały, pierwiastki śladowe oraz kwasy tłuszczowe, probiotyki i przeciwutleniacze, które są niezbędne dla kobiet w ciąży. Przyjmowanie tego preparatu przyczynia się więc do jak najlepszego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, ale także i postnatalnym, a więc już po narodzinach. W składzie tego preparatu znalazły się następujące składniki:

 • kwasy tłuszczowe Omega 3, w tym DHA,
 • żelazo,
 • bakterie probiotyczne,
 • jod i selen,
 • witamina D, B12, B6,
 • magnez i wapń.

Taki preparat to bardzo dobry wybór dla przyszłej mamy, dlatego warto zdecydować się na jego zakup.

Jakich składników unikać?

W ciąży należy unikać nadmiernego spożywania witaminy A, która może być szkodliwa i toksyczna. Witamina A pojawia się nie tylko w wielu potrawach, ale także w kosmetykach, dlatego nie należy jej dodatkowo suplementować. Dodatkowo nie wolno przesadzać z witaminą C, ponieważ na początku embrion jest traktowany jako ciało obce, a układ odpornościowy kobiety może nie działać prawidłowo przy nadmiarze witaminy C. Oczywiście poza tym w ciąży należy unikać wszelkich pokarmów z konserwantami oraz barwnikami.

Czy dzielenie preparatów zgodnie z trymestrami ma sens?

Przez cały okres ciąży potrzebny jest kwas foliowy, żelazo, DHA, a także jod i witamina D3. Tak naprawdę przez cały czas można więc przyjmować ten sam preparat, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zdarza się, że w czasie ciąży pojawią się pewne problemy u ciężarnej i wtedy też ważne jest suplementowanie się konkretnymi witaminami i minerałami. Najczęściej jest tak, że kwas foliowy ma szczególne znaczenie w pierwszym trymestrze, chociaż później także powinien być przyjmowany. Z kolei żelazo ma największe znaczenie od drugiego trymestru. Warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodaj komentarz