Wybieramy fotelik samochodowy – o tym musisz wiedzieć!

Jeśli masz zamiar zakupić fotelik samochodowy dla dziecka, powinieneś wiedzieć, jakie masz możliwości w tej kwestii i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bezsprzecznie to aspekt bezpieczeństwa jest najistotniejszym kryterium wyboru, a nie modny design czy kolor pasujący do tapicerki samochodowej. O czym zatem powinieneś pamiętać, zanim dokonasz wyboru?

Fotelik samochodowy – jaki masz wybór?

Wśród fotelików samochodowych dla najmniejszych dzieci znajdziesz takie, które dołączane są do wózka. Tak zwane komplety 3 w 1 są bardzo popularne, jednak takie foteliki nie zapewniają bezpieczeństwa na poziomie produktów wiodących marek, które specjalizują się tylko w takim sprzęcie. Zapinane są bowiem przy pomocy zwykłych pasów bezpieczeństwa, przez co często popełniane są błędy w ich montażu, co może skończyć się tragicznie w razie wypadku. Jeśli chodzi o wybór produktów firm, które głównie zajmują się produkcją fotelików samochodowych, mamy do wyboru modele wyposażone w system montażowy ISOFIX, który daje duże gwarancje bezpieczeństwa, co potwierdzają crush testy. Ponadto system montażowy został pomyślany tak, by rodzic, po zapięciu dziecka, miał pewność, że wykonał wszystkie czynności prawidłowo. Wskazuje na to sygnał świetlny i dźwiękowy po wpięciu fotelika.

Bezpieczny fotelik samochodowy – dopasowany do wzrostu i wagi dziecka

Przede wszystkim bezpieczny fotelik samochodowy musi zostać dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Nie ma od tego odstępstwa, gdyż źle dobrany fotelik zbyt duży bądź zbyt mały nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia, a wręcz zagrożenie w sytuacji kolizji drogowej. Kategorie fotelików samochodowych są podzielone według wagi dziecka. Pierwszą z nich jest Grupa 0 – od 0 do 10 kg i 0+ – od 0 do 13 kg, przeznaczone dla dzieci od urodzenia do ok. 1 roku życia. Grupa pierwsza przeznaczona jest dla dzieci w wieku do 3-4 lat, w przedziale wagowym od 9-18 kg, natomiast druga dla starszych dzieci, w przedziałach wagowych od 15-26 kg oraz od 22-36 kg. Poza tym należy zwrócić uwagę czy głowa dziecka nie wystaje poza krawędź fotelika oraz czy można zapiąć bez problemu pasy bezpieczeństwa. Fotelik musi również pasować do samochodu i bezwzględnie przed jego zakupem należy go przymierzyć i sprawdzić czy dobrze przylega do siedzenia, a także czy pasy pozwalają na bezpieczne zapięcie dziecka.

Bezpieczny fotelik samochodowy – model, który rośnie razem z dzieckiem

Zakup fotelika samochodowego to niemały wydatek dla domowego budżetu. Można zatem zdecydować się na model fotelika z regulacją położenia siedziska. Dzięki temu fotelik będzie rósł razem z dzieckiem. Ważny jest również zakres regulacji pasów, gdyż poza rozmiarem i wytrzymałością fotelika on także determinuje czy posłuży na kilka sezonów. Nie można również pominąć sprawdzenia czy fotelik samochodowy posiada odpowiednie atesty i jakie otrzymał oceny w crush testach. Ogólna ocena powinna wynosić minimum 3. Takie informacje można znaleźć w punktach sprzedaży i bezpośrednio u producenta. Trzeba zwrócić również uwagę na aspekty eksploatacji fotelika, czyli rodzaj materiału, z jakiego został wykonany, a także czy można zdjąć pokrowce, w celu ich wyprania. Jest to szczególnie ważne, gdy z dzieckiem podróżuje się często, a także gdy jest ono alergikiem.

Foteliki samochodowe z dwiema możliwościami montażu

Najlepszym wyborem są foteliki samochodowe dla dzieci z możliwością montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika jest środkowe miejsce na tylnym siedzeniu. Taki montaż chroni dziecko przed uderzeniem bocznym. Jednak samochód musi być wyposażony w uchwyty do wpięcia systemu ISOFIX w tym miejscu, bądź posiadać przynajmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Standardowo możliwość przewożenia tyłem do kierunku jazdy jest w fotelikach samochodowych dla niemowląt. Niemniej jednak coraz więcej renomowanych firm produkuje również foteliki dla starszych dzieci, które umożliwiają najbezpieczniejszy dla nich sposób przewożenia, który chroni kręgi szyjne przed uszkodzeniem i złamaniem w razie wypadku. Dzieci powinny być przewożone w takich fotelikach, najdłużej jak tylko się da, oczywiście przy pilnowaniu limitu wagi i wzrostu.

Dodaj komentarz