Jak wybrać dobrą nianię?

jak wybrac dobra nianie

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na sprawowanie opieki nad dzieckiem osobiście. Żłobki czy przedszkola to jedynie rozwiązanie połowiczne. Trudno pogodzić codzienne obowiązki odprowadzania malucha do placówki z pracą na pełnym, a niekiedy nawet dwóch etatach. Samotni rodzice to grupa, która ma szczególnie utrudnione zadanie. W takim wypadku dobrym pomysłem może być zatrudnienie profesjonalnej opiekunki. Taki wariant często jednak budzi niepokój, ponieważ wiedza, jak wybrać dobrą nianię nie jest wcale taka oczywista. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.

O tym, iż osoba przebywająca w towarzystwie kilkuletniego, a nawet kilkumiesięcznego dziecka musi budzić stuprocentowe zaufanie nie trzeba nikogo przekonywać. Naturalnie, sytuacją idealną jest, gdy obowiązkom tym może podołać osoba z bliskiej rodziny – babcia czy ciotka, jednak często nie jest to możliwe, ze względu na miejsce zamieszkania bądź indywidualne uwarunkowania. W takiej chwili warto zastanowić się, jak wybrać dobrą nianię.

W pierwszej kolejności należy określić, czego oczekujemy od niani. Czym może się zajmować, jakie mają być jej godziny pracy etc. Pomoże to stworzyć listę wymagań (a w razie potrzeby również ogłoszenie). Dodatkowo – dzięki sprecyzowanym warunkom będziemy mogli skonstruować pewien ogólny profil osoby, której potrzebujemy.

Gdy znamy już nasze wymagania, warto zasięgnąć opinii przyjaciół, znajomych, a nawet sąsiadów. Często znają oni osoby godne polecenia. Dobrze jest uruchomić swoje „kontakty” towarzyskie. Nie należy przy tym obawiać się grup w mediach społecznościowych czy na forach dyskusyjnych. Często to właśnie tam można zdobyć wiarygodne informacje, a także namiary na opiekunkę odpowiednią dla naszej pociechy.

W Internecie nie brakuje również adresów agencji oferujących wynajęcie opiekunki. Plusem są tutaj regulacje prawne oraz precyzyjna umowa (którą koniecznie należy dokładnie przestudiować). Wada tej opcji to dodatkowe koszty związane z prowizją dla firmy – jednakże w zamian mamy pewność, że zatrudniamy osobę wykwalifikowaną i posiadającą odpowiednie doświadczenie.

Opiekunek dla dzieci nie warto poszukiwać poprzez anonimowe ogłoszenia. Alarmować powinien także całkowity brak referencji, widoczna podczas rozmowy nerwowość. Pomysłem całkowicie abstrakcyjnym jest też zatrudnienie osoby, którą spotkaliśmy np. na placu zabaw – wzbudzającej zaufanie od razu, lecz zupełnie nam nieznanej, w dodatku często zatrudnionej już do opieki nad inną pociechą. „Podkupienie” opiekunki jest być może rozwiązaniem wygodnym, jednak całkowicie godnym potępienia ze względu na dobro dzieci, dla których ma być ona przecież bardzo ważną osobą.

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić (zakładając, że mamy do wyboru więcej chętnych) jest wiek niani. Zarówno młode panie (i panowie – bowiem i oni świetnie potrafią poradzić sobie z opieką nad dzieckiem), jak i starsze, bardziej doświadczone opiekunki mogą odpowiednio zająć się naszym maluchem. Kwestią kluczową, od której warto uzależnić decyzję jest wiek dziecka oraz jego temperament. Niektóre dzieci chętniej biorą udział w zabawach aktywizujących, są entuzjastami wszystkiego co „nowe”, potrzebują nieustannej stymulacji. Innym – potrzeba poświęcić więcej uwagi, cierpliwości, doświadczenia.

jak wybrac dobra nianie

Zatrudniając nianię warto pamiętać, by omówić na początku każdy, nawet najdrobniejszy szczegół umowy. Wymiar czasu pracy, obowiązki, stawka godzinowa, godziny wolne, dodatkowe zobowiązania. Warto już na etapie konstruowania ogłoszenia zaznaczyć, w jakiej formie oferujemy zatrudnienie (a trzeba wiedzieć, że od tego roku nianię można nająć do pracy legalnie na mocy ustawy „żłobkowej”). Niepełny etat z pewnością przyciągnie więcej chętnych. Dobrze jest też podać ewentualne wymagania, jeżeli nasza pociecha wymaga specjalnego rodzaju opieki (np. z uwagi na chorobę czy niepełnosprawność) – to zawęzi grono kandydatek.

Dodaj komentarz