Zabawa klockami – na co zwrócić uwagę?

Zabawa klockami

Bawić się klockami można w każdym wieku, to doskonały sposób na miłe spędzenie czasu i relaks, a dla dzieci to szansa, by nauczyć się kilku przydatnych umiejętności. Warto więc rozbudzać w maluchach miłość do tej formy zabawy już od najmłodszych lat, by z wiekiem towarzyszyły im, rozwijając coraz to nowe zainteresowania. Jednak żeby naprawdę wspomóc rozwój malucha za ich pomocą, trzeba wiedzieć, w jaki sposób wybrać klocki, by najlepiej wpasowały się w gusta i potrzeby malucha. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Czytaj dalej!

Jakie klocki wybrać?

By zaszczepić w dzieciach miłość do układania klocków, należy najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób je wybierać, by zrobić to odpowiednio i trafić w gusta maluchów. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć podczas tego typu zakupów, jest wiek pociechy. Klocki, podobnie jak inne zabawki, dzielą się na różne rodzaje pod względem wiekowym nawet w obrębie jednej marki, dzięki czemu nie tylko dają szansę wybrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb każdej pociechy, ale również pozwalają im bawić się później zestawami zarówno najnowszymi jak i tymi z dawnych lat. W ten sposób funkcjonują chociażby klocki Lego juniors, które stworzono specjalnie z myślą o najmłodszych. Do pewnego stopnia można je łączyć z klockami z zestawów dla starszych dzieci, dzięki czemu arsenał zabawek twojej pociechy będzie stale rosnąć.

Rodzaje klocków

Gdy już wiesz, jakie zestawy będą odpowiednie dla twojego dziecka pod względem wiekowym, możesz przejść do wybierania konkretnego rodzaju klocków. Zasadniczo wszystkie rodzaje można podzielić na dwie wielkie kategorie: klocki konstrukcyjne i fabularne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że są nastawione przede wszystkim na budowanie. Każdy zestaw zawiera klocki, które można ze sobą łączyć, tworząc różnorodne konstrukcje. Najczęściej tego typu zestawy posiadają temat przewodni, taki jak na przykład farma, straż pożarna czy szpital, dzięki którym zabawa staje się jeszcze ciekawsza. Maluchy mogą uczyć się wykonywania poleceń, koordynacji ruchowej, wyobraźni przestrzennej, a także mogą tworzyć swoje własne, oryginalne budowle, dzięki czemu będą miały okazję stawać się coraz bardziej kreatywne. Gotowymi konstrukcjami można się również bawić, tworząc fabularne scenariusze, jednakże nie jest to najwygodniejsze ze względu na fakt, że tego typu klocki muszą dawać się łączyć i rozłączać. Na szczęście dla małych fanów baśniowych przygód stworzony drugi rodzaj klocków, do których zaliczyć można takie wiodące marki ja Cobi czy Playmobil.

Klocki fabularne nastawione są głównie na rozwijanie dziecięcej wiedzy o siebie. Każdy z zestawów ma jakiś temat przewodni, a elementy, które wykorzystuje się do zabawy, często są ruchome i trzeba je ze sobą złączyć, jednak w dużo bardziej ograniczonym stopniu w porównaniu do klocków konstrukcyjnych. Jednak mają swoje inne zalety! Każdy produkt przedstawia wybraną tematykę w taki sposób, by możliwie najwierniej odwzorowywać prawdziwe życie. Dlatego też, jeśli kupisz dziecku zestaw o tematyce prowadzenia restauracji, maluch znajdzie w nim nie tylko meble i postaci, ale również patelnie, składniki, gotowe dania i inne przedmioty, których na co dzień używa się w takich miejscach. Dzięki temu dzieci będą mogły nie tylko tworzyć własne zawiłe historie, ale również dana im będzie szansa bliższego zapoznania się ze specyfika danej gałęzi życia, co pomoże im lepiej poznać świat i rozwijać nowe zainteresowania, a może nawet dać im inspirację, która pchnie ich do wyboru konkretnej ścieżki kariery.

Na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania klocków należy pamiętać nie tylko o potrzebach dzieci, ale również o ich bezpieczeństwie. Wybierając klocki, szczególnie dla młodszych pociech, decyduj się więc tylko na takie, które posiadają niezbędne certyfikaty, takie jak CE czy GOTS. Ich obecność świadczyć będzie o tym, że zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości, wolnych od szkodliwych substancji. Certyfikowane zabawki są zawsze lepiej jakości, są ładniejsze, bardziej wytrzymałe i przede wszystkim nie stanowią zagrożenia dla maluchów. W przypadku niecertyfikowanych, nieoryginalnych kloców może się okazać, że w zestawach zajdziesz źle wycięte elementy, których ostre krawędzie będą mogły uszkodzić ciało twojej pociechy. Dlatego też, nim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, sprawdź zawartość opakowania – jeśli istnieje taka możliwość – bądź poczytaj opinie w Internecie na jego temat.

Jeśli preferujesz robienie zakupów przez Internet, zwróć uwagę na liczne promocje i rankingi najlepszych produktów, które znajdziesz na łamach poszczególnych stron. Dzięki nim dowiesz się, co jest popularne oraz z czego zadowoleni są inni klienci. Wiele stron oferuje zarejestrowanym użytkownikom możliwość oceniania i komentowania danych zabawek. Sprawdź więc oceny i przejrzyj komentarze, by dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak dane zabawki sprawowały się w przypadku innych dzieci. To cenna wiedza, która pomoże ci wybrać jeszcze lepiej.

Dodaj komentarz