Zabawy edukacyjne dla niemowlaka

Zabawy edukacyjne dla niemowlaka

Idea nauki przez zabawę rozwijała się stopniowo przez kolejne dekady. Obecnie edukację rozpoczyna się coraz wcześniej – nie brakuje nie tylko przedszkoli z językiem obcym czy zajęciami rozwijającymi poszczególne umiejętności, ale nawet żłobków, w których pojawiają się elementy takowych zajęć. Dzięki zabawom edukacyjnym dla niemowląt już od pierwszych miesięcy można zadbać o rozwój dziecka. W niniejszym artykule opowiadamy o ich zaletach oraz ewentualnych mankamentach.

Warto w ramach zabaw edukacyjnych dla niemowlaka pomyśleć o kupnie specjalnych, interaktywnych akcesoriów. Zaliczają się do nich m.in. specjalne książeczki, maty edukacyjne oraz takowe chodziki. Naturalnie mniejsze dzieci stale powinny być pod nadzorem w trakcie użytkowania tych sprzętów. Zresztą – jest to istotne również ze względów nadrzędnych – zabawa z niemowlakiem czy starszymi już dziećmi pozwala zacieśniać więź między rodzicem a pociechą.

Największą zaletą zabawek jest ich kompleksowość – angażują one wszystkie zmysły i dostarczają bardzo różnorodnych bodźców.

Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat może rozwijać się fizycznie i manualnie, ale również intelektualnie i poznawczo. Zabawki edukacyjne cieszą oko. Są kolorowe i bezpieczne nawet dla najmłodszych, jednakże niezwykle ważne jest, by przy zakupie zweryfikować, czy nadają się dla dzieci w określonej grupie wiekowej.

  • Książeczki interaktywne na ogół posiadają znaczne rozmiary, zawierają dużo kolorowych elementów, a na obrazkach znajdują się przyciski, dzięki którym umieszczone na ilustracjach przedmioty czy zwierzęta wydają dźwięki. Rzecz jasna adekwatnie dopasowane (kotki miauczą, dzwonki dzwonią etc.);
  • Maty edukacyjne mogą być stosowane praktycznie od pierwszych miesięcy życia. Są poręczne, zapewniają różnego rodzaju bodźce, można je wykorzystywać w zastępstwie kojca. Warto nabyć taką matę, która posiada niezbędne atesty. Do maty wykonanej z łatwego w praniu materiału przyczepione są różnego rodzaju zabawki. Najczęściej maty mają formę koła bądź kwadratu. Są całkowicie bezpieczne dla dziecka – izolują przy tym zimno od podłoża, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, iż maluch się zaziębi. Co istotne, zabawki można wymieniać na nowe – stale stymulując rozwój poznawczy;
  • Chodziki edukacyjne przeznaczone są już dla starszych dzieci, u których układ kostny wykształcony jest na tyle, że mogą rozpocząć naukę chodzenia. Zamontowane na nim elementy (a więc różnego rodzaju światełka, pluszowe zwierzątka, dzwonki, inne dźwiękowe części, klawisze etc.) pomagają w kojarzeniu dźwięków i obrazów, dostarczają wrażeń dotykowych. Bardzo istotny jest interaktywny panel dźwiękowy.

Wesołe zabawy edukacyjne dla niemowlaka są szczególnie istotne w pierwszym okresie życia. Maluch, dopóki nie ukończy 3 lat nie jest w stanie samodzielnie zapamiętywać czy planować, toteż jego mózg wymaga stymulacji. Warto przygotować dziecko do korzystania z inteligencji poznawczej, bowiem dzięki temu będzie mogło rozwijać się także na polu społecznym.

Zabawy edukacyjne dla niemowlaka

Istnieją zabawy dla niemowlaka, których absolutnie praktykować nie należy. Często zapomina się o tym widząc powszechność takich zachowań wśród innych rodziców. Niemniej jednak należy pamiętać, iż niemowlęta (aż do około 4 miesięcy) nie potrafią jeszcze stabilnie utrzymać główki, mają słabe mięśnie karku, pleców oraz niewykształcony kościec, co dotyczy również nóżek i rączek. Prócz tego ich mózg dopiero się rozwija, a czaszka nie jest w stanie zapewnić mu pełnej ochrony, co trwa aż do 1 roku życia. Podczas nieostrożnych zachowań można nawet doprowadzić do uszkodzeń mózgu, jego przemieszczania się czy mikrowylewów. Mając świadomość tych fizycznych ograniczeń powinniśmy zapomnieć o zabawach takich jak:

  • wirowanie z dzieckiem trzymanym za dłonie (tzw. „karuzela”);
  • potrząsanie bądź (o zgrozo) podrzucanie niemowlaka (tzw. „samoloty”).

1 Comment

  1. Zbyszek says: Odpowiedz

    Zgadzam się z artykułem, w moim oczach największe plusy zbiera mata edukacyjna. Odkąd dziecko zaczęło mniej więcej ogarniać rzeczywistość, to sprawdza się ona doskonale.

Dodaj komentarz