Ząbkowanie – jak pomóc dziecku przetrwać ten okres?

zabkowanie

Ząbkowanie jest często trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Wiąże się ono bowiem z rozdrażnieniem i płaczliwością maluszka, a niekiedy towarzyszą temu także inne dolegliwości. Jak przetrwać ten czas?

Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6 miesiąca życia dziecka, jednak jest to kwestia indywidualna. Czasem bowiem następuje to nieco wcześniej lub później – nie jest to jednak powodem do niepokoju. Najczęściej jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki.

Jak rozpoznać, że dziecko zaczęło ząbkować?zabkowanie

Pierwsze objawy pojawiają się już na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Można zaobserwować wówczas obfite ślinienie oraz z uwagi na swędzące dziąsełka – wkładanie do buzi wszelkich przedmiotów. Kiedy zaobserwujemy, że maluszek ma czerwone i rozpulchnione dziąsła, oznacza to że już niedługo powinny pojawić się pierwsze ząbki. Dziecko może wtedy stać się bardziej płaczliwe i rozdrażnione. Niekiedy zdarza się, że niemowlę ma podwyższoną temperaturę ciała, która również bezpośrednio wiąże się z ząbkowaniem.

Jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas?

  • Zakładaj dziecku śliniaczek. Obfite ślinienie może doprowadzić do tego, że ubrania dziecka będą mokre. To bez wątpienia jest niekomfortowe i niehigieniczne.
  • Często w wyniku ślinienia skóra dziecka wokół ust jest podrażniona. Stosuj więc w zaczerwienionym miejscu tłusty krem dla dzieci.
  • W sklepach z akcesoriami dla dzieci można nabyć napełnione wodą gryzaki. Włóż je na kilka minut do lodówki i podaj dziecku. Powinno mu przynieść ulgę przy swędzących i rozpulchnionych dziąsłach.
  • Zaopatrz się w żel na ząbkowanie, który często skutecznie pomaga dziecku przetrwać ten ciężki okres.
  • Jeśli dziecko przez ząbkowanie nie może spać, podaj mu paracetamol dla niemowląt w czopku lub syropie – powinien przynieść ulgę.

Pojawiły się już pierwsze ząbki? Nie zapomnij o ich pielęgnacji! Załóż na palec silikonową szczoteczkę
i delikatnie umyj zęby dziecka.

Więcej o ząbkowaniu znajdziecie w poniższym nagraniu:

Dodaj komentarz