Zapalenie spojówek u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

zapalenie spojowek u dziecka

Opieka nad małym dzieckiem wymaga szczególnego zaangażowania. Dotyczy to zwłaszcza problemów zdrowotnych. Zapalenie spojówek u dziecka to jedno z najczęstszych schorzeń, jakie dotykają ich narządów wzroku. Szczęśliwie – leczenie nie powinno generować komplikacji, a możliwa jest również profilaktyka. Jakie konkretnie sposoby zapobiegania i terapii można wyróżnić? Zapraszamy do lektury.

Rodzice powinni pamiętać, że dzieci, które chorują na zapalenie spojówek mogą mieć w późniejszym okresie problemy ze wzrokiem. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy choroba atakuje noworodka. Warto już w czasie ciąży dbać o swoje zdrowie, by nie doszło do zakażenia wspomnianą chlamydią, wirusami innej postaci bądź pierwotniakami.

Zapalenie spojówek u dziecka jest szczególnie groźne u noworodków. O ile u starszych dzieci przebieg choroby nie ma zaostrzonego charakteru, to kilkumiesięczne maluchy są narażone na liczne komplikacje – tak miejscowe, jak i ogólne. Wczesna diagnoza oraz podjęcie leczenia mają kluczowe znaczenie. Tylko szybkie podjęcie działań pozwala uniknąć zmian w okolicach rogówki (jej zapalenia, owrzodzenia a nawet perforacji) oraz późniejszego ryzyka ślepoty. Stany zapalne spojówki mogą prowadzić do uszkodzenia gałki ocznej – istnieje większe ryzyko zaćmy czy zapalenia siatkówki bądź naczyniówki. Do ogólnych towarzyszących chorobie dolegliwości można natomiast zaliczyć: stany zapalne uszu, zapalenie płuc, stawów, w skrajnych wypadkach opon rdzeniowo – mózgowych a także sepsę. Konsultacja z lekarzem jest zatem koniecznością.

Jak dochodzi do zapalenia spojówek u noworodka? W większości przyczynę stanowią choroby matki (głównie te przenoszone drogą płciową, jak opryszczka genitalna, rzeżączka czy zakażenie chlamydiami), które drogami rodnymi przedostają się do organizmu płodu podczas akcji porodowej. Szczęśliwie – możliwe jest całkowite wyleczenie zapalenia spojówek, zwanego inaczej niedrożnością dróg łzowych.

zapalenie spojowek u dziecka

W pierwszym etapie po postawieniu diagnozy konieczne jest regularne wykonywanie masażu woreczka łzowego przez rodziców (kanaliki łzowe przyciska się do bocznej ściany nosa, dzięki czemu ciśnienie w woreczku wzrasta). Często takim zabiegom towarzyszy stosowanie kropli na bazie antybiotyku. W przypadku dużych zmian ropnych miejscowo aplikuje się także krople zapobiegające zapaleniu rogówki. Jeśli wymaga tego sytuacja dodatkowym elementem diagnostyki są również: pobranie wymazu z oka bądź badania bakteriologiczne. W skrajnych wypadkach – jeżeli doraźne leczenie nie przynosi rezultatów nawet po kilku miesiącach – konieczne może się okazać wykonanie zabiegu. Polega on na wprowadzeniu przez punkt łzowy specjalnej sondy światłowodowej, która pozwala udrożnić kanaliki. Na ogół taka procedura jest możliwa już od momentu, w którym dziecko kończy 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że u dzieci zdarzają się sytuacje, w których przewody udrażniają się samoistnie.

Dodaj komentarz