Zespół Downa u noworodków

zespol downa u noworodkow

Zespół Downa jest zespołem wad wrodzonych. Jest spowodowany obecnością dodatkowego, XXI chromosomu. Występuje raz na około 700 żywych urodzeń. Jak objawia się Zespoł Downa u noworodków oraz jak wygląda rozwój takiego dziecka?

Lekarze często już po porodzie są w stanie stwierdzić, że dziecko ma Zespół Downa. Świadczą o tym pewne charakterystyczne cechy, które są powszechne u dzieci z tą chorobą. Aby jednak potwierdzić diagnozę, należy koniecznie wykonać badanie chromosomów.

Zespół Downa u noworodka – cechy charakterystyczne

  • Charakterystyczny nos – mniejszy, a jego grzbiet bardziej płaski.
  • Charakterystyczne oczy – skośne o migdałowym kształcie. Tęczówka oka może posiadać jasne plamki.
  • Charakterystyczne usta – mniejsze, a podniebienie znacznie płytsze. Język może wystawać z ust i sprawiać wrażenie dużego.
  • Charakterystyczne uszy – mniejsze, a ich końcówki mogą się zwijać. Często zdarza się też, że uszy są osadzone nieco niżej na głowie.
  • Charakterystyczny kształt głowy – najczęściej jest to znacznie mniejsza główka niż zdrowego dziecka. Noworodki miewają luźne fałdki skóry na karku i po bokach szyi. Dodatkowo ciemiączko, które mają wszystkie dzieci, u chorych na Zespół Downa jest znacznie większe i dłużej się zarastaj. Tył głowy bywa spłaszczony.
  • Charakterystyczne dłonie i stopy – dłonie są mniejsze, a palce znacznie krótsze niż u dzieci zdrowych, mogą także posiadać tylko jedną bruzdę. Piąty palec nieco zakrzywia się ku środkowi. Między pierwszym, a drugim palcem stopy może pojawić się charakterystyczna przerwa.
  • Charakterystyczna skóra – często widoczne są na niej plamki. Bywa też jasna oraz szczególnie wrażliwa na wszelkie podrażnienia.
  • Problemy z utrzymaniem stałej temperatury ciała.

zespol downa u noworodkow

Należy jednak pamiętać, że nie każde chore dziecko musi posiadać wszystkie te cechy. Zespół Downa u noworodków objawia się także wiotkością mięśni, która jest spowodowana ich słabym naprężeniem. Widoczna jest także zwiększona ruchomość kończyn w stawach.

Zespołu Downa nie da się wyleczyć, jednak dzięki prawidłowej opiece medycznej, zaangażowaniu rodziców oraz edukowaniu, można poprawić funkcjonowanie oraz jakość życia tych dzieci.

Zespół Downa można wykryć już w czasie ciąży. Niezbędne w tym celu jest wykonanie badań prenatalnych. W przypadku jego wykrycia można legalnie przeprowadzić aborcję – większość ciąż z rozpoznaniem Zespołu Downa zostaje przerwanych.

Dzieci z Zespołem Downa rozwijają się nieco wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy – można to zaobserwować już w okolicach pierwszego roku życia. Mogą natomiast posiadać rozmaite pasje, wykazują emocje- często funkcjonują tak jak wszyscy. Kiedyś osoby z Zespołem Downa żyły bardzo krótko, natomiast teraz dzięki poprawie opieki medycznej mogą osiągnąć nawet około 50 lat.

Dodaj komentarz