Zez u dziecka – co robić?

zez u dziecka

Wydaje ci się, że oczy twojego dziecka „uciekają do środka”? Zamiast bagatelizować taką przypadłość, lepiej udać się do okulisty. Zezowanie, chociaż może mieć charakter przejściowy i być związany z dużymi emocjami malucha, najczęściej zwiastuje poważne problemy z widzeniem.

Zez jest jednym z często występujących schorzeń narządu wzroku u dzieci. Najczęściej to efekt nieprawidłowego działania mięśni oczu, aczkolwiek bywa spowodowany wadą wzroku. Jeśli problem zostanie szybko wykryty, można podjąć skuteczne leczenie zlecone przez specjalistę, jakim jest okulista. Warszawa to jedno z miast, w którym pracują renomowani okuliści zajmujący się leczeniem zeza u dzieci.

Skutki zezowania

Zezowanie jest chorobą, której konsekwencją jest obniżona ostrość widzenia i niedowidzenie jednooczne. Wynika to z faktu, że obraz powstający w niewłaściwym miejscu siatkówki nie jest prawidłowy i ulega tłumieniu, by uniknąć tzw. dwojenia. To z kolei prowadzi do zaburzeń w widzeniu przestrzennym.

Warto mieć świadomość, że zbagatelizowanie zeza w dzieciństwie przekłada się na dyskomfort w życiu dojrzałym. Przede wszystkim nie pozwala na podjęcie pracy w każdym zawodzie. Ponadto może być powodem kompleksów, ponieważ zez jest także problemem natury estetycznej.

Gdy dziecko ma zeza…

Zezowanie u dziecka trudno przeoczyć, ponieważ jest to przypadłość bardzo charakterystyczna – maluch zamiast patrzeć na wprost, patrzy „do środka”. W takiej sytuacji jest tylko jedno wyjście – wizyta u okulisty, najlepiej w poradni leczenia zeza. Specjalista, na podstawie badań oraz wywiadu lekarskiego dokona rozpoznania i podejmie właściwe działania. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zeza wykształcił się u dziecka. Warto przy tym pamiętać, że wzrok dziecka kształtuje się mniej więcej do 6 roku życia – do tego czasu zeza można zlikwidować bez interwencji chirurgicznej.

Jeżeli przyczyną zeza jest wada wzroku, wówczas koniecznością będą okulary korekcyjne. Warszawa i inne miasta pozwalają na zakupienie odpowiednio dobranych szkieł. Okulary pomoże dobrać optyk działający nie tylko w mieście Warszawa, ale i innych miastach Polski. Ważne jest ich dostosowanie nie tylko do wady wzroku, ale również np. do wielkości oczu. Tylko właściwie dobrane okulary zapewnią komfort widzenia i komfort wykonywania codziennych obowiązków.

W leczeniu zeza mającego na celu przywrócenie widzenia obuocznego, koniecznością jest wyłączanie zdrowego oka poprzez jego jak najczęstsze zasłanianie, jak również wykonywanie ćwiczeń ortoptycznych. Jeśli leczenie takie nie przynosi zadowalających efektów, koniecznością jest zabieg operacyjny pozwalający przywrócić równowagę mięśniową.

Podejrzewasz u dziecka zeza? Skorzystaj z oferty Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-Lens.

Dodaj komentarz