Zimowy spacer z niemowlakiem – jak się do niego przygotować?

Wraz z nastaniem zimy, alejki parków i skwerów pustoszeją. Wiele mam ma obawy, że podczas spaceru przy niskich temperaturach ich dziecko przeziębi się, stąd wolą zostać w domu. W rzeczywistości jednak ciągłe przebywanie w ogrzewanych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach wcale nie jest dobre dla niemowląt.

Dlaczego warto chodzić na spacery zimą?

Chociaż mogłoby się wydawać, że chłodny wiatr i ostre powietrze zaszkodzą niemowlakowi, w rzeczywistości znacznie mniej pożytku dla zdrowia dziecka przyniesie ciągłe przebywanie w mieszkaniu. Wychodząc na spacer hartujemy malucha – zmiana temperatury sprawia, że poprawia się krążenie krwi, a drogi oddechowe oczyszczają. Przebywanie na świeżym i chłodnym powietrzu powoduje, że niemowlak oddycha głębiej, dlatego jego organizm skutecznie się dotlenia, a w efekcie maluch lepiej śpi. Ponadto takie wyjście z domu na godzinę lub dwie wzmacnia odporność, co skutecznie chroni przed przeziębieniami. Aby jednak spacerowanie wyszło dziecku na zdrowie, trzeba odpowiednio je przygotować.

Zacznij od werandowania

Dzieci urodzone zimą lub późną jesienią muszą poczekać z pierwszymi spacerami ok. trzech tygodni. Po upływie tego czasu można rozpocząć przygotowania do wyjścia na zewnątrz. Pierwszy krok to tzw. werandowanie – ubierz niemowlę jak na spacer, a następnie połóż w wózku przy otwartym oknie. Pierwsze takie leżakowanie powinno trwać nie dłużej niż 10 minut, a każdego kolejnego dnia trzeba je nieco wydłużać i umieszczać wózek bliżej okna. Kiedy werandowanie trwa ok. pół godziny, możecie wybrać się na pierwszy spacer.

Jak ubierać dziecko na zimowe spacery?

Wiele zależy od tego, jaka akurat panuje pogoda. Maluch leżący w wózku nie rusza się zbyt dużo, dlatego należy zadbać, aby było mu ciepło, a jednocześnie nie dopuścić do przegrzania. Dziecko ubieramy w body, kaftanik, śpioszki i sweterek, następnie nakładamy kombinezon z kapturem i czapkę oraz rękawiczki i skarpetki. Jeśli jest chłodno, dodatkowo możemy maluszka włożyć do śpiwora. Przy nieco wyższych temperaturach może wystarczyć gruby kocyk, drugi połóżmy pod spodem. Przed wyjściem posmarujmy buzię dziecka kremem ochronnym, np. z serii NIVEA Baby. Podczas spaceru należy sprawdzać, czy niemowlę się nie przegrzewa: jeśli jest spocone, odkryjmy kocyk; zimny kark lub czkawka świadczą o wyziębieniu – wtedy lepiej szybko wrócić do domu.

Kiedy na spacer?

Niewielki mróz zdecydowanie nie jest przeszkodą do spacerowania z niemowlakami. Jeśli jednak na zewnątrz panuje temperatura niższa niż -5 stopni, jest mglisto albo wieje silny wiatr, lepiej zostać w domu. Idealna pogoda to brak wiatru i słońce. Pamiętajmy też, że najcieplej jest ok. południa, jednak wyjście należy zaplanować w taki sposób, aby nie zaburzyć ustalonego rytmu dnia malucha. Łagodny katar z całą pewnością nie stanowi przeszkody, a wyjście na chłodne powietrze może poprawić samopoczucie dziecka, bo udrożni nosek. Jeśli dziecko mocno kaszle lub ma podwyższoną temperaturę, powinniśmy spacer odłożyć na czas, kiedy będzie czuło się lepiej.

Dodaj komentarz