Żylaki macicy – objawy, leczenie

zylaki macicy

Ciąża to czas, kiedy organizm kobiety jest szczególnie obciążony. Pojawiają się nowe zagrożenia dla zdrowia – niektóre ze schorzeń mogą dawać wyraźne objawy, inne – jak żylaki macicy – niekoniecznie. Czy i jak się przed nimi chronić, oraz czy są one problemem jedynie ciężarnych? Wyjaśniamy poniżej.

Żylaki macicy to schorzenie trudne pod względem diagnostycznym. Do najczęstszych objawów (o ile takie się pojawią) należą bóle w dolnej części brzucha oraz lekkie krwawienia. Jak zatem łatwo zauważyć, symptomy te są dość ogólne i łatwo je zlekceważyć. By ustalić przyczynę stosuje się w takich wypadkach badanie USG. Mimo, iż choroba może przebiegać ciężko i dawać powikłania, czasami po porodzie żylaki samoistnie ulegają zanikowi.

Żylaki macicy mogą rozwijać się nie tylko u kobiet ciężarnych. Faktem jest jednak, że schorzenie najczęściej występuje w czasie ciąży, kiedy macica się powiększa i zaczyna uciskać dolną żyłę główną – dodatkowo poszerzoną w wyniku działania hormonów (estrogenu i progesteronu produkowanych przez przysadkę w większych ilościach). Dodatkowymi czynnikami ryzyka pozostają ciąże mnogie, małe odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami, a także niedostateczna aktywność fizyczna, nadwaga, zaparcia, korzystanie z częstych gorących kąpieli a nawet genetyczne uwarunkowania. Warto stosować działania profilaktyczne, nawet jeżeli po raz pierwszy spodziewamy się dziecka.zylaki macicy Przede wszystkim należy zadbać o optymalny poziom witaminy C w organizmie, która ma korzystny wpływ na szczelność oraz elastyczność naczyń krwionośnych.

Terapia w żylakach macicy sprowadza się głównie do stosowania leków przeciwzapalnych, obkurczających naczynia, a także naturalnych preparatów – np. z wyciągiem z kasztanowca. Zabiegi operacyjne, takie jak sklero- tudzież laseroterapia wykonuje się już po porodzie, a także po zakończeniu okresu laktacji. Podjęcie leczenia jest istotne, ponieważ brak zdecydowanych działań może powodować powikłania po porodzie. Wiążą się one m.in. z zakrzepicą żył, ich stanem zapalnym, a nawet ze zmianami nowotworowymi w jajnikach czy macicy. Udowodniono również, że ciężarne, które nie podjęły żadnego leczenia i nie stosowały profilaktyki mogą mieć problemy z zajściem w kolejną ciążę.

Dodaj komentarz